Oto historia, która może wydarzyć się niejednokrotnie. Przedstawiamy ją w postaci trzech zdań:
A Dziecko zauważyło pewnego razu, że zrzucona ze stołu filiżanka rozbiła się z głośnym dźwiękiem.
B Pomyślało, że na pewno i inne przedmioty zrzucane ze stołu będą wydawać podobne dźwięki i rozpadać się na kawałki.
C Przy każdej okazji zaczęło strącać ze stołu łyżki, kubki, talerze.
Które części tej historyjki są opisem obserwacji, doświadczenia i hipotezy?
W hermetycznie zamkniętym naczyniu pływa w wodzie miękka gumowa piłka, wypełniona powietrzem, z podczepionym do niej ciężarkiem. Jak zmieni się głębokość zanurzenia ciężarka, jeśli do naczynia zaczniemy pompować powietrze?
Zanurzona kulka korkowa wypływa spod wody, natomiast stalowa kulka puszczona z góry, tonie w wodzie. Jak zmienia się energia potencjalna układu kula-ciecz w obu przypadkach?
Doświadczalnie zjawisko rozszerzalności można wykazać przy użyciu pierścienia i kulki wykonanych z tego samego materiału, przy czym średnica kulki jest nieco mniejsza od średnicy wewnętrznej pierścienia. Ale w naszym zestawie średnica kulki w temperaturze pokojowej jest nieco większa od średnicy pierścienia. Co się stanie jeżeli pierścień ogrzejemy w płomieniu palnika?
Jednakowym metalowym kulom dostarczono takie same ilości ciepła. Stygnięcie kul można nie brać pod uwagę. Kula K leży na stole, a kula L wisi na nierozciągliwej nitce. Która z kul bardziej się nagrzeje?
Z aluminiowej listwy, mogącej się obracać bez tarcia na poziomej osi, utworzyliśmy dźwignię dwustronną o nierównych ramionach, zrównoważoną za pomocą odpowiednich ciężarków (rysunek). W miejscu, gdzie jest oś, listwę zaczynamy ogrzewać. Co się stanie z dźwignią?
W naczyniach połączonych o różnym kształcie ale jednakowych rozmiarach znajduje się w równowadze gorąca woda. Czy w łączącej rurce zaobserwujemy ruch wody, gdy będzie ona stygnąć?
Naczynia połączone mające jednakowe pola przekroju wypełnione są wodą o temperaturze pokojowej. Które stwierdzenie jest prawdziwe jeśli pomijamy rozszerzalność cieplną naczyń?
Metalowa strunę napięto miedzy punktami A i B.
Środkowa cześć struny jest umieszczona miedzy biegunami podkowiastego magnesu. Co się stanie po zamknięciu obwodu, zasilanego napięciem z sieci miejskiej?
Uczniowie zaproponowali cztery doświadczenia mające umożliwić stwierdzenie, czy posiadany przez nich pręt wykonany jest z półprzewodnika Która propozycja jest najlepsza?
Na zdjęciu widoczny jest najpotężniejszy wodospad w Polsce Wielka Siklawa w Tatrach Wysokich, na potoku Roztoka. Jak zmienia się masa układu woda-Ziemia po spadnięciu wody na w dół?