Na wadze stoi zlewka z naftą i statyw z obciążnikiem na tej samej szalce. Te ciała są zrównoważone odważnikami na drugiej szalce. Po przecięciu sznurka S obciążnik zanurzył się w nafcie. Co się stanie wskutek tego z szalką ze zlewką?
Mamy dwa identyczne naczynia napełnione po brzegi wodą. W jednym z nich pływa korek wynurzony do połowy. Która szalka obniży się gdybyśmy naczynia ustawili na wadze?
Ciało o gęstości mniejszej niż gęstość cieczy przytrzymywane jest pod powierzchnią cieczy nicią przywiązaną do dna spoczywającego naczynia. Jak zmieni
się naciąg tej nici, gdy naczynie będziemy podnosić
z przyśpieszeniem g?
W szklance z napojem gazowanym, bąbelki gazu
(te, które nie są "przylepione" do szkła) wędrują zawsze do góry. Jak poruszają się te bąbelki w szklance, która została upuszczona?
Trzy jednakowe, zamknięte butelki: pierwsza z powietrzem, druga z rtęcią i trzecia z wodą, trzymane w ręce, zanurzono do dna w naczyniu z wodą. Co możesz powiedzieć o działającej na butelki sile wyporu?
Kiedy szklaną butelkę napełnimy całkowicie wodą, to ona tonie w zbiorniku z wodą. Co się stanie z tą butelką, gdy napełnimy ją całkowicie rtęcią i wpuścimy do zbiornika z rtęcią?
W basenie pływa łódka, na dnie której leży kamień. Co się stanie z poziomem wody w basenie, jeżeli wyjmiemy ten kamień z wnętrza łódki i podczepimy go pod dnem?
Z łódki pływającej po basenie wyrzucono do wody po kolei cztery przedmioty: duży kamień, koło ratunkowe, metalowe wiosło i beczkę soli. Po wyrzuceniu którego przedmiotu poziom wody w basenie nie uległ zmianie?
Do dwóch cylindrów o różnych przekrojach napełnionych do tej samej wysokości wodą, wrzucono dwie identyczne kulki szklane. Co powiesz o ciśnieniu hydrostatycznym wywieranym na dno?
W rurce znajdują się ruchome tłoki o różnym kształcie. Które z nich będą się poruszać pod wpływem parcia cieczy jeśli po obu stronach tłoka panuje takie samo ciśnienie cieczy?
Dwie zamknięte od góry pionowe rurki połączono poziomą rurką z kranem. Układ jest w równowadze, poziomy wody pokazano na rysunku. W którą stronę popłynie woda, gdy odkręcimy kran?
Dwie zlewki o jednakowych ciężarach i objętościach, odwrócone do góry dnem, zanurzono w wodzie. Całe początkowo znajdujące się w nich powietrze zostało zamknięte. Co można powiedzieć o siłach wyporu działających na zlewki i siłach potrzebnych do utrzymania zlewek pod wodą?