Dwie butelki szklane o różnych objętościach korkujemy w piwnicy (temperatura wynosi 10°C), a następnie wystawiamy na działanie promieni słonecznych tak, że temperatura wzrasta w nich jednakowo. Jakie będą ciśnienia powietrza w obu butelkach?
Co stanie się z ciśnieniem pary jeśli obniżymy w zamkniętym naczyniu temperaturę cieczy i pary nasyconej znajdującej się z nią w równowadze termodynamicznej?
W temperaturze pokojowej w hermetycznie szczelnej kolbie znajduje się znaczna ilość wody, a nad nią para nasycona. Co stanie się jeżeli zacznie się powoli podgrzewać wodę?
Bierzemy dwie jednakowe butelki, do pierwszej nalewamy nieco wody, w drugiej jest tylko powietrze. Obie zatykamy korkami. Jak zmieni się ciśnienie w butelkach, gdy obie podgrzejemy do 60°C?
W zamkniętym naczyniu znajduje się mieszanina powietrza i nienasyconej pary wodnej. Temperaturę w naczyniu podwyższmy od 20°C do 100°C. Jak zmieni się wilgotność względna powietrza w naczyniu w trakcie podgrzewania?
Trzy gumowe baloniki napełniono taką samą objętością różnych gazów: pierwszy helem, drugi powietrzem, trzeci dwutlenkiem węgla. Następnie wszystkie baloniki puszczono swobodnie. Korzystając z tabeli, która podaje gęstości gazów określ co się stało z balonikami?
Przypuśćmy, że na pewnej planecie ciśnienie atmosferyczne maleje liniowo wraz ze wzrostem wysokości nad powierzchnią tej planety. Jak zmieni się w takim razie siła wyporu działająca na opadający w atmosferze tej planety balon o stałej objętości?