Kula o dużej masie jest zawieszona na nici. Taka sam nitka zawieszona jest od spodu kulki. Która nitka się zerwie, jeśli nitkę dolną za pierwszym razem ciągniemy powoli, a za drugim razem szarpiemy gwałtownie?
Wózek wprawiamy dwoma sposobami: w przypadku 1 sznurek ciągniemy siłą F, natomiast w przypadku 2 na końcu sznurka wieszamy obciążnik, którego ciężar wynosi również F. W którym przypadku czas dojazdu do krawędzi stołu będzie krótszy, jeśli wózki przebywają jednakowe drogi? Pomiń masy sznurka i bloczków oraz siłę tarcia między kołami wózka i podłoża.
Na rysunku przedstawiono zależność siły wypadkowej działającej na ciało w trzech etapach ruchu. Jakim ruchem poruszało się ciało w poszczególnych etapach?
Względem jednego układu inercjalnego ciało porusza się z przyspieszeniem a. Jakie będzie przyspieszenie tego ciała względem innego inercjalnego układu odniesienia?
Dwaj chłopcy o jednakowych masach znajdujący się na jednakowych łódkach ciągną linę. Jak zmieni się ruch łódek jeśli drugi chłopiec przywiąże swoją linę do łódki, a pierwszy będzie ciągnąć taką samą siłą jak poprzednio?
Poniżej przedstawione są różne próby uruchomienia żaglówki podczas bezwietrznej pogody: a) żeglarze dmuchają w żagiel, b) w żagiel dmie specjalna dmuchawa elektryczna o dużej mocy, c) ta sama dmuchawa dmie wprawdzie, ale żagiel jest zwinięty.
Która z prób przyniesie oczekiwany rezultat?
Żaglowiec utknął na mieliźnie i mimo korzystnego wiatru nie może z niej spłynąć. Grupa marynarzy, stojąc na rufie, zaczęła rytmicznie pociągać za linę uwiązaną do dziobu statku. Przez to marynarze
Koń ma ciągnąć wóz, ale odmawia powołując się na III zasadę dynamiki i mówi: Jeżeli ja ciągnę wóz działając na niego siłą, to wóz ciągnie mnie siłą o takiej samej wartości i zwróconą przeciwnie. Jeżeli będę działał większą siłą, to wóz zwiększy silę działania na mnie. Ja nigdy nie będę mógł działać na wóz większą siłą niż on na mnie, więc nie ruszymy nigdy z miejsca. Jak należy prawidłowo należy odpowiedzieć koniowi?
Chłopiec trzymający kulę porusza się na wózku ruchem jednostajnym prostoliniowym. Jak zmieni się prędkość wózka z chłopcem jeśli chłopiec upuścił kulę?
Spoczywająca kula o masie m rozrywa się na dwie części: pierwszej o masie 2/3m i drugiej o masie 1/3m. Jakie są przyrosty pędów części pierwszej i drugiej?
W wyniku zderzenia czołowego samochodu ciężarowego i osobowego większe niebezpieczeństwo grozi kierowcy samochodu osobowego niż ciężarowego. Wybierz stwierdzenie uzasadniające ten fakt na podstawie praw fizyki.
Nić wahadła zawieszonego u sufitu samochodu jest odchylona od pionu o stały kąt w kierunku przeciwnym do ruchu wagonu. Jakim ruchem porusza się pojazd, jeżeli porusza się on po torze poziomym?