Po włączeniu żarówki do obwodu prądu stałego płynie w tym obwodzie przez pewien czas prąd o większym natężeniu niż później. Co jest główną tego przyczyną?
W celu zmniejszenia strat energii podczas przesyłania prądu elektrycznego na dużą odległość stosujemy transformator. Co osiągamy dzięki jego zastosowaniu?
Należy wyznaczyć wartość oporu R dysponując odpowiednim źródłem prądu, amperomierzem i woltomierzem. O oporze R wiemy tylko, że RA< R << RV (<< oznacza, że opór R jest dużo mniejszy niż RV). Który ze schematów połączeń zapewnia w tych warunkach maksymalną dokładność pomiaru?
W przedstawionym na rysunku obwodzie prądu wyłącznik W jest otwarty, a opór R1 > R2. Jak zmienią się wskazania woltomierzy (są one identyczne) po zamknięciu wyłącznika W? Zakładamy, że opór wewnętrzny woltomierzy jest bardzo duży.
Zakładamy, że opór wewnętrzny amperomierza jest bardzo mały, a woltomierza bardzo duży. Co spowoduje przesunięcie suwaka przedstawionego na schemacie w lewo?
Do obwodu złożonego ze źródła prądu i dwóch oporników połączonych równolegle połączono trzeci w sposób pokazany na rysunku. Co to spowoduje w warunkach, w których wpływ oporu wewnętrznego źródła prądu jest do pominięcia?
Gdy suwaki opornicy R są na końcach to żarówki o jednakowej mocy, przystosowane do tego samego napięcia, świecą jednakowo. Co stanie się z jasnością żarówek podczas jednoczesnego przesuwania suwaka S1 w prawo, a suwaka S2 w lewo?