Obwód w kształcie kwadratu porusza się w stałym i jednorodnym polu magnetycznym o liniach prostopadłych do jego powierzchni. Kiedy powstanie w tym obwodzie prąd indukcyjny?
Izolowana ramka z drutu obraca się wokół przewodnika, w którym płynie prąd stały. Co można powiedzieć o prądzie indukcyjnym powstającym w ramce na odcinku KL, gdy ramka jest w górnym położeniu?
Ramkę I wykonaną z przewodnika odsuwano najpierw od obwodu II, a potem przysuwano ją z powrotem do niego. W którą stronę płynął prąd indukcyjny wzbudzony w ramce?
Dwa obwody elektryczne leżą w jednej płaszczyźnie. Co możesz powiedzieć o prądzie indukcyjnym na odcinku KM obwodu II, jeżeli włączamy i wyłączamy prąd w obwodzie I?
Dwie prostokątne ramki o tych samych rozmiarach wsunięto z taką samą prędkością w jednorodne pole magnetyczne. W której ramce indukuje się większa siła elektromotoryczna (istnieje większe napięcie) podczas wsuwania?
Metalowe poprzeczki przesuwano na trzy sposoby po szynach znajdujących się w jednorodnym polu magnetycznym o indukcji B. Prędkość poprzeczek zaznaczono na rysunkach. W którym przypadku wartość bezwzględna wzbudzonej w obwodzie siły elektromotorycznych indukcji będzie największa?
Przez wnętrze zwojnicy ustawionej pionowo przelatuje puszczony swobodnie magnes. Jak będzie działać na magnes zwojnica w porównaniu ze swobodnym spadkiem?
Dwie długie szyny, spięte na końcu oporem R są prawie pionowo ustawione w jednorodnym polu magnetycznym o indukcji B, prostopadłym do płaszczyzny szyn. Po szynach zsuwa się bez tarcia pręt. Co można powiedzieć o ruchu pręta?
Nad aluminiową tarczą, która może obracać się wokół pionowej osi zawieszono magnes sztabkowy. W której z opisanych sytuacji nie mogą w tarczy powstać prądy wirowe?
Między biegunami silnego magnesu waha się aluminiowa płytka. Rozpatrujemy kierunek prądu wirowego w płytce oraz zwrot siły elektrodynamicznej F, jaką pole magnesu działa na płytkę. Co zmienia się przy przejściu płytki między biegunami magnesu?
Igiełka magnetyczna zawieszona na nici wykonuje w płaszczyźnie poziomej bardzo słabo tłumione wahania. Jakie będzie tłumienie po podłożeniu pod igiełkę płytki miedzianej?