Fizyka LO Turek
Start
Nauczyciele
Nauczanie
Konkursy
Ciekawostki
Aktualności
Astronomia
Struktura materii
Doświadczenia domowe
Testy z fizyki
Spis treści i wyszukiwarka
Hosted by:
W kręgu fizyki LO Turek
Jak zmienić długość dnia?
Jak zmieniłby się okres obrotu Ziemi wokół własnej osi (a więc i długość dnia), gdyby zniwelowano powierzchnie wszystkich kontynentów?
Ziemia
wzrośnie

nie zmieni się

zmaleje

nie będzie się obracać
nie wiem, wyświetl podpowiedź
linia

Rozwiązanie

Korzystamy z zasady zachowania momentu pędu. Jeżeli na bryłę nie działa zewnętrzny moment siły to moment pędu bryły jest stały. Jeśli zniwelujemy wszystkie nierówności to masa przesunie się w kierunki środka, czyli odległość od środka ulegnie zmniejszeniu. Są to siły wewnętrzne więc zewnętrzny moment siły jest równy zero. Aby moment pędu się nie zmienił to musi wzrosnąć prędkość kątowa układu. Ziemia zacznie się szybciej kręcić a więc okres obrotu i zarazem czas dnia ulegnie skróceniu. Ale nie przejmuj. Oprócz zegaza astronomicznego istnieje zegaz biologiczny, a on tak szybko nie ulegnie zmianie.
Takie zrównanie powierzchni następuje w czasie trzęsienia Ziemi i tsunami, co pododuje skrócenie doby.
Podobnie dzieje się podczas kurczenia się gwiazd i innych obiektów astronomicznych. Im bardziej się kurczą tym szybciej się obracają. Tak zwane pulsary czyli gwiazdy neutronowe powstałe w wyniku skurczenia się pozostałości po wybuchu tak zwanych supernowych bardzo szybko się obracają wysyłając impulsy promieniowania elektromagnetycznego.
powrót do pytań