Nieważkość na stacjach orbitalnych
Dlaczego na stacjach orbitalnych krążących wokół Ziemi panuje stan nieważkości?
Amerykańska astronautka Shannon Lucid na pokładzie rosyjskiej stacji kosmicznej "Mir" w 1996 r. |
ponieważ stacje orbitalne znajdują się na dużej wysokości nad powierzchnią Ziemi i nie działają tam siły grawitacyjne ponieważ na stacjach orbitalnych siłę grawitacyjną równoważy siła odśrodkowa bezwładności ponieważ stacje orbitalne znajdują się na dużych wysokościach nad powierzchnią Ziemi i nie mają z nią kontaktu ponieważ w próżni nie działają siły grawitacyjne nie wiem, wyświetl podpowiedź |
Zaznaczona odpowiedź jest zła!
Stacje orbitalne nie są tak daleko jak Ci się wydaje. Rosyjska stacja Mir znajdowałą się na wysokości zaledwie 400km nad powierzchnią Ziemi, a obecnie pracująca stacja Alfa tylko 350 km nad powierzchnią. Są to odległości dużo mniejsze od promienia Ziemi (promień Ziemi wynosi 6370km), a na wysokości równej jednemu promieniowi Ziemi siła grawitacyjna jest tylko cztery razy mniejsza od siły działającej na powierzchni (a więc siłą grawitacyjna nadal działa!), co wynika z prawa powszechnego ciążenia.
Stacja orbitalna, aby nie spadła musi krążyć z dużą prędkością wokół Ziemi. Przypomnij sobie o siłach działających w ruchu po okręgu.
Spróbuj jeszcze raz
ponieważ stacje orbitalne znajdują się na dużej wysokości nad powierzchnią Ziemi i nie działają tam siły grawitacyjne
ponieważ na stacjach orbitalnych siłę grawitacyjną równoważy siła odśrodkowa bezwładności
ponieważ stacje orbitalne znajdują się na dużych wysokościach nad powierzchnią Ziemi i nie mają z nią kontaktu
ponieważ w próżni nie działają siły grawitacyjne
powrót do pytań