Fizyka LO Turek
Start
Nauczyciele
Nauczanie
Konkursy
Ciekawostki
Aktualności
Astronomia
Struktura materii
Doświadczenia domowe
Testy z fizyki
Spis treści i wyszukiwarka
Hosted by:
W kręgu fizyki LO Turek
Wykrycie półprzewodnika
Uczniowie zaproponowali cztery doświadczenia mające umożliwić stwierdzenie, czy posiadany przez nich pręt wykonany jest z półprzewodnika Która propozycja jest najlepsza?
zbadać zależność względnego wydłużenia pręta od wywołanego w nim naprężenia

zbadać zależność oporu elektrycznego od jego temperatury

zmierzyć temperaturę topnienia pręta i na jej podstawie ustalić, czy wykonany jest on z materiału krystalicznego

zmierzyć przenikalność magnetyczną materiału, z którego wykonany jest pręt

nie wiem, wyświetl podpowiedź
półprzewodnik typu p
linia

Rozwiązanie

Podział substancji na przewodniki i półprzewodniki związany jest z właściwościami elektrycznymi substancji.
półprzewodnik typu n W metalach wszystkie elektrony walencyjne odrywają się od jąder tworząc gaz elektronowy. Czym większa temperatura to więcej będzie zderzeń i opór metali rośnie.
W półprzewodnikach elektrony z ostatniej powłoki zostają uwspólnione i są one słabo związane. Tylko niektóre z tych elektronów mogą się pod wpływem ruchów termicznych oderwać od sieci krystalicznej. Czym wyższa temperatura to więcej elektronów staje się swobodnymi i rośnie liczba nośników ładunku. Z nawiązką to rekompensuje większą liczbę zderzeń i wraz z temperaturą opór maleje. Należy więc zbadać zależność oporu elektrycznego od jego temperatury. Jeżeli wraz z temperaturą opór będzie malał to jest to półprzewodnik.
Na rysunku u góry pokazany jest półprzewodnik domieszkowy typu p, w którym wprowadzono domieszkę trzeciej grupy układu okresowego (bor) i wtedy powstają puste miejsca po elektronach zwane dziurami. Na rysunku obok pokazano półprzewodnik typu n z domieszką piątej grupy układu okresowego (fosfor) i wtedy większościowymi ładunkami są swobodne elekrotony.
powrót do pytań