Fizyka LO Turek
Start
Nauczyciele
Nauczanie
Konkursy
Ciekawostki
Aktualności
Astronomia
Struktura materii
Doświadczenia domowe
Testy z fizyki
Spis treści i wyszukiwarka
Hosted by:
W kręgu fizyki LO Turek
Wszystko drga
Który ruch drgający nie jest ruchem harmonicznym?
ruch odbijającej się piłki

ruch ciężarka drgającego na sprężynie

ruch drgającej cieczy w rurce w kształcie litery U

ruch rurki pływającej na powierzchni cieczy częściowym zanurzeniu i puszczeniu

nie wiem, wyświetl podpowiedź
ruch drgający
linia

Rozwiązanie

ruch drgający Ruch harmoniczny jest to ruch drgający w którym wypadkowa siła nadająca ruch drgający jest wprost proporcjonalna do wychylenia. Oznacza to, że czym większe wychylenie to musi działać większa siła.
W pierwszym przypadku na piłkę działa cały czas siła ciężkości, która ma stałą wartość. Nie zmienia się więc wraz zruch drgający wychyleniem, nie jest to więc przykład ruchu harmonicznego.
W ruchu ciężarka na sprężynie jest to prawie oczywiste jak mówią matematycy trywialne. Im bardziej rozciągnięta lub ściśnięta sprężyna to siła jest większa i jest to ruch harmoniczny.
W przykładzie trzecim siłą nadającą ruch drgający jest siła ciężkości słupa cieczy będąca różnicą między poziomami cieczy w obu końcach rurki (na rysunku kolor ciemnoniebieski). Im większa różnica a więc i wychylenie to większa siła ciężkości. Jest to więc ruch harmoniczny.
Siłą nadającą ruch drgający w przypadku czwartym jest wypadkowa siły wyporu i ciężkości rurki. Im głębiej zanurzymy rurkę tym większa będzie działała siłą wyporu i większa będzie siłą wypadkowa. Siła jest więc proporcjonalna do wychylenia i jest to ruch harmoniczny.
Odpowiednie rachunki zostawiamy "maniakom" fizyki. Na początku w nagrodę animacja jeszcze jednego przykładu ruchu drgającego.
powrót do pytań