Fizyka LO Turek
Start
Nauczyciele
Nauczanie
Konkursy
Ciekawostki
Aktualności
Astronomia
Struktura materii
Doświadczenia domowe
Testy z fizyki
Spis treści i wyszukiwarka
Hosted by:
W kręgu fizyki LO Turek
Czas na herbatkę
W temperaturze pokojowej w hermetycznie szczelnej kolbie znajduje się znaczna ilość wody, a nad nią para nasycona. Co stanie się jeżeli zacznie się powoli podgrzewać wodę?
zaczyna ona natychmiast wrzeć

po osiągnięciu temperatury 373K (100°C) zaczyna ona wrzeć

nic widać wrzenia wody i nie zwiększa się gęstość pary nad nią

nie widać wrzenia wody, ale zwiększa się gęstość pary nad nią

nie wiem, wyświetl podpowiedź
kolba ogień
linia

Rozwiązanie

wykres
Zależność ciśnienia pary nasyconej wyrażonego w hPa od temperatury w °C
Wrzenie następuje gdy ciśnienie pary nasyconej jest równe ciśnieniu zewnętrznemu. Ciśnienie zewnętrzne jest równe zgodnie z prawem Daltona sumie ciśnienia resztek powietrza i pary nasyconej. Zawsze więc ciśnienie zewnętrzne jest większe od ciśnienia pary nasyconej i wrzenia nie będzie. Ale wraz z podgrzewaniem wzrasta ciśnienie pary nasyconej (patrz wykres) i ciecz będzie parować. Będzie więc więcej pary nasyconej, a więc i gęstość będzie większa. W ten sposób wodę można ogrzać bez wrzenia do wysokich temperatur. Powstaje wtedy wysokie ciśnienie. Jak widać z wykresu w temperaturze 180°C ciśnienie pary nasyconej jest aż 10 razy większe od atmosferycznego.
Zjawisko wzrostu temperatury wrzenia pod wysokim ciśnieniem wykorzystywane jest w samowarze. W wyższych temperaturach bowiem szybciej jest przekazywane ciepło do potraw (większa jest różnica temperatur). Aby wzrastające ciśnienie nie rozsadziło naczynia szybkowary muszą mieć zawór bezpieczeństwa, który przy dostatecznie dużym ciśnieniu otwiera się i wypuszcza nadmiar pary. Ogrzewanie wody w zamkniętych naczyniach wykorzystuje się również do sterylizacji narzędzi chirurgicznych.
powrót do pytań