Fizyka LO Turek
Start
Nauczyciele
Nauczanie
Konkursy
Ciekawostki
Aktualności
Astronomia
Struktura materii
Doświadczenia domowe
Testy z fizyki
Spis treści i wyszukiwarka
Hosted by:
W kręgu fizyki LO Turek
Kiepskie drogi
Który z podanych czynników atmosferycznych powoduje największe zniszczenia powierzchni asfaltowych w czasie zimy?
asfalt
gruba warstwa śniegu i stała, niska temperatura około -20°C

gruba warstwa śniegu i niska temperatura zmieniająca się od -20°C do około -10°C

zupełny brak opadów i stała, niska temperatura około -15°C

drobne opady śniegu i temperatura zmieniająca się co kilka godzin od -5°C do +5°C

nie wiem, wyświetl podpowiedź
linia

Rozwiązanie

asfalt W pytaniu mowa jest o asfalcie, ale tak naprawdę w Polsce prawie nie ma dróg asfaltowych. Nawierzchnię wykonuje się z masy bitumicznej, składającej się z drobnych kamieni, asfaltu, smoły i innych dodatków. Mimo to dalej będziemy umownie nazywać nawierzchnię polskich dróg asfaltem.
Drobne opady powodują, że asfalt jest odsłonięty (gruba warstwa śniegu izoluje podłoże) i mokry. Woda wypełnia wszystkie szpary i zagłębienia. Zmieniająca się temperatura powoduje wielokrotne zamarzanie wody. W czasie krzepnięcia woda zwiększa swoją objętość i następuje rozsadzanie asfaltu. Stopniowo zniszczenia się powiększają. Na podobnej zasadzie następuje wietrzenie skał.
Aby asfalt był trwały nie może być żadnych szczelin. Dlatego podczas łatania dziur przez drogowców miejsca łączenia oblewa się smołą, aby zlikwidować wszystkie szpary.
Niestety na polskich drogach jeżdżą przeciążone samochody ciężarowe, jest zły lub zbyt cienki podkład i następuje kruszenie asfaltu, a wtedy woda dopełnia zimą dzieła. Zdjęcia przedstawiają powierzchnię podrzędnej polskiej drogi w okolicach Turku.
powrót do pytań