Fizyka LO Turek
Start
Nauczyciele
Nauczanie
Konkursy
Ciekawostki
Aktualności
Astronomia
Struktura materii
Doświadczenia domowe
Testy z fizyki
Spis treści i wyszukiwarka
Hosted by:
W kręgu fizyki LO Turek
Straszny upał
Dlaczego temperatura w kabinie samochodu, pozostawionego na otwartym placu w letni słoneczny dzień, jest wyższa niż temperatura w bagażniku?
ogrzewanie samochodu
ponieważ szyby lepiej przewodzą ciepło niż metale

na zasadzie efektu cieplarnianego

ponieważ metale wolniej się nagrzewają niż szyby

ponieważ bagażnik jest zamknięty i nie ma konwekcji ciepła

nie wiem, wyświetl podpowiedź
linia

Rozwiązanie

Substancje, które są dobrymi przewodnikami są również dobrymi przewodnikami ciepła. Metale zatem dużo lepiej przewodzą ciepło niż szkło.
Metale mają małe ciepło właściwe i dlatego nagrzewają się bardzo szybko.
Konwekcja lub inaczej unoszenie zachodzi na skutek wędrówek ciepłego strumienia płynu (gazu lub cieczy), a na to miejsce przemieszczają się zimne masy płynu. Zarówno bagażnik jak i w kabina jest zamknięta i tego sposobu wymiany ciepła tutaj nie ma. Stąd wynika, że trzy odpowiedzi są całkowicie błędne.
Jest to wynik efektu cieplarnianego. Promieniowanie słoneczne, obejmujące przede wszystkim zakres widzialny widma, przechodzi przez szyby i powoduje ogrzanie wnętrza. Powierzchnia Słońca ma bardzo wysoką temperaturę, znacznie wyższą niż panuje we wnętrzu samochodu. W związku z tym widmo promieniowania termicznego Słońca ma maksimum przy znacznie większych częstościach, niż widmo promieniowania termicznego przedmiotów znajdujących się w kabinie samochodu. Promieniowanie widzialne może przechodzić przez szyby, natomiast promieniowanie w zakresie podczerwonym widma, emitowane przez rozgrzane wnętrze kabiny, nie może wydostać się przez szyby. W bagażniku efekt cieplarniany nie zachodzi, a więc temperatura w kabinie jest wyższa, niż w bagażniku. W tym wypadku szyby samochodu działają jak filtr górnoprzepustowy.
powrót do pytań