Obiekty
Gwiazdy ciągu głównego
Gwiazdy ciągu głównego to ciała niebieskie wysyłające energię świetlną powstałą w wyniku reakcji syntezy wodoru w hel. Masa gwiazdy waha się od 1/12 masy Słońca do około 150 mas Słońca.
Wielkościami charakteryzującymi gwiazdy są oprócz masy, jasność absolutna i typ widmowy.
Jasność gwiazdy jest mierzona w wielkościach gwiazdowych; obiekt 1 wielkości gwiazdowej jest około 2,5 razy jaśniejszy od obiektu 2 wielkości. Wielkość gwiazdowa, inaczej magnitudo (m) może być ujemna (czym bardziej ujemna tym jasność jest większa). Obserwowana (widoma) wielkość gwiazdowa odpowiada jasności widzianej z Ziemi. Absolutna wielkość gwiazdowa to taka, jaką przypisalibyśmy gwieździe, gdybyśmy obserwowali ją z odległości 10 parseków (32,5 roku świetlnego). Światło gwiazdy możemy rozszczepiać w celu zbadania jej widma. Ciemne prążki w widmie (linie absorpcyjne) znajdują się w charakterystycznych położeniach odpowiadających poszczególnym pierwiastkom i na ich podstawie można określić skład chemiczny atmosfery gwiazdy.
Diagram Hertzsprunga - Russella
|
Wielkości gwiazdowe i typy widmowe (barwy) gwiazd mogą być naniesione na wykres nazywany diagramem Hertzsprunga-Russella (w skrócie H-R), według którego gwiazdy dzielą się na kilka dobrze zdefiniowanych grup: gwiazdy ciągu głównego (okazało się, że w ich jądrach zachodzi termojądrowa przemiana wodoru w hel), olbrzymy, nadolbrzymy i białe karły.
Gwiazdy powstają w obłokach pyłowo gazowych na wskutek kurczenia grawitacyjnego (taki proces nazywamy kontrakcją). Podczas takiej kontrakcji obłok rozpadania się na mniejsze, indywidualnie kurczące się obszary (nazywamy je globulami), które stają się pojedynczymi gwiazdami, tworzącymi gromady lub asocjacje gwiazd. Kurcząca się globula ogrzewa się aż do momentu osiągnięcia równowagi, przy której siły związane z ciśnieniem gazu równoważą się z siłami grawitacyjnymi. Powstały obiekt nosi nazwę protogwiazdy. Następuje dalsze kurczenie się i powiększanie protogwiazdy, przy jednoczesnym, ciągłym wypromieniowaniu energii. Dalsze losy protogwiazdy zależą od jej masy. Jeśli masa jest mniejsza od 1/12 masy Słońca to świeci ona stosunkowo krótko kosztem energii grawitacyjnej i stygnie. Takie niedorobione gwiazdy nazywamy brązowymi karłami.
Synteza wodoru w hel w cyklu
protonowo - protonowym |
Po wypaleniu paliwa wodorowego dalszy los gwiazdy zależy od jej masy. Gdy masa gwiazdy mniejsza jest od 0,4 masy Słońca, gwiazda po bardzo długim czasie (rzędu kilkudziesięciu mld lat) powoli z gwiazdy ciągu głównego stanie się białym karłem. Gwiazdy ciągu głównego o masie od 0,4 do 2,5 razy większej od masy Słońca starzejąc się stają się czerwonymi olbrzymami, po czym w wyniku gwałtownego "spalenia" helu często wytwarzają mgławicę planetarną, a same stają się białym karłem.
Gdy masa gwiazdy jest większa, po krótkim przebywaniu w ciągu głównym staje się nadolbrzymem, może stać się nową lub supernową, by skończyć (w zależności od masy pozostałego po wybuchu jądra) jako biały karzeł, gwiazda neutronowa (pulsar) lub czarna dziura.
Im większa masa gwiazdy tym temperatura jest wyższa i reakcje przebiegają gwałtowniej i czas życia na ciągu głównym jest krótszy. Słońce będzie żyło na ciągu głównym 10 mld lat (zaczęło świecić 5 mld lat temu i jeszcze będzie świecić 5 mld lat). Gwiazda o masie 5 razy większe od Słońca w ciągu głównym pozostaje przez 100 milionów lat, o masie 20 razy większej już tylko 10 milionów lat. Gwiazda o masie 0,1 masy słońca będzie świecić aż 100 miliardów lat a może i więcej i nazywana jest czerwonym karłem. Dlatego liczba gwiazd w ciągu głównym maleje wraz ze wzrostem ich mas. Najbliższa nam gwiazda Proxima Centauri (Proxima po łacinie znaczy najbliższa) jest oddalona zaledwie o cztery lata świetlne od naszej planety i jest przykładem czerwonego karła. Pomimo tej bliskości nie zobaczymy jej gołym okiem ani nawet przez lornetkę! Ostatnio oszacowano, że jej masa wynosi zaledwie 1/12 masy Słońca.
Zakończenie etapu zapadania się grawitacyjnego gwiazd bardzo masywnych prowadzi do rozpoczęcia niekontrolowanych reakcji termojądrowych w ich wnętrzu. Gwiazdy zaczynają produkować znacznie więcej energii, niż jest to potrzebne do utrzymania równowagi promienistej, stają się niestabilne i stają się supernową. Gwiazdy o bardzo wielkich masach w swojej ewolucji "przeskakują" nawet etap normalnego "życia" w równowadze promienistej i z protogwiazd przekształcają się bezpośrednio w olbrzymie gwiazdy zmienne. Górna granica masy tych gwiazd waha się między 100 i 150 masami Słońca.
Gigantyczna gwiazda
Gwiazda Pistoletowa
|
Według dzisiejszego stanu wiedzy, nie mogą powstawać gwiazdy masywniejsze niż około 150 mas Słońca. Gdy rodzi się duża gwiazda, bardzo szybko zaczyna tak intensywnie promieniować, że powstrzymuje to opadanie na nią gazów i jej dalszy wzrost. Jak w takim razie powstała Gwiazda Pistoletowa? Na to pytanie na razie nie umiemy odpowiedzieć. Być może obecna teoria opisująca narodziny gwiazd nie jest w pełni prawdziwa i trzeba będzie ją zmodyfikować lub opracować nową.
Gwiazda Pistoletowa narodziła się zaledwie przed 3 mln lat, a zakończy swoje życie i wybuchnie jako supernowa za 1-3 mln lat. Otaczająca ją mgławica powstała około 4-6 tysięcy lat temu wskutek odrzucenia, w wyniku gigantycznej erupcji, zewnętrznych warstw gwiazdy, która pozbyła się około dziesięciu mas Słońca. Być może pierwsze gwiazdy we Wszechświecie mogły mieć również masę kilkaset razy większą od Słońca.
Czerwone karły
Porównanie Słońca i najmniejszego czerwonego karła.
|
Porównanie Słońca i czerwonego karła.
|
Przykładem czerwonego karła są najbliższe nam gwiazdy: Proxima Centauri znajdująca się w odległości 4.28 lat świetlnych i gwiazda Barnarda (odległość 6 lat świetlnych).
Proxima Centauri jest składnikiem układu potrójnego, w którym największymi są dwa blisko siebie położone składniki alfa i beta Centauri, będące gwiazdami ciągu głównego wielkości Słońca odległymi o 4,34 lat świetlnych w południowej konstelacji Centaura. Proxima ma temperaturę powierzchniową około 3000 stopni, a masa nie przekracza 0,15 masy Słońca. Średnica Proximy wynosi około 1/7 średnicy Słońca. Gwiazda ta jest 150 razy masywniejsza od Jowisza, ale pozostaje tylko 1,5 razy od niego większa. Wynika to stąd, że w przypadku mało masywnych czerwonych karłów o wewnętrznej strukturze gwiazdy zaczynają decydować efekty kwantowe, inne niż prawo gazu doskonałego.
Podwójna gwiazda T Pyxidis - okresowa nowa, położona w odległości 6 tysięcy lat świetlnych, wydobywa się z niej eksplodująca materia, widoczne termojądrowe eksplozje powtarzają się co kilka lat.
|
Gwiazdy podwójne i wielokrotne
Bardzo powszechne jest występowanie gwiazd podwójnych, a nawet wielokrotnych. Składniki układu podwójnego znajdują się w niewielkich odległościach od siebie. Ich wzajemne oddziaływanie grawitacyjne powoduje ruch gwiazd wokół wspólnego środka masy, zgodnie z prawami Keplera.
Oprócz układów złożonych z dwóch gwiazd istnieją układy wielokrotne, zawierające trzy i więcej składników. Najczęściej obserwuje się parę gwiazd obiegającą dalej położony, trzeci składnik (gwiazda potrójna) lub dwie pary gwiazd obiegające wspólny środek masy (gwiazda poczwórna). Przyjęto umownie, że gwiazdami wielokrotnymi nazywamy układy zawierające do dziesięciu gwiazd. W przypadku większej ilości składników skupisko nazywamy gromadą gwiazd. Co najmniej połowa znanych gwiazd to gwiazdy podwójne lub wielokrotne. Poszczególne składniki układu mogą być gwiazdami na różnym stadium rozwoju w zależności od ich masy.
Zdjęcia Gwiazdy Polarnej wykonane przez teleskop Hubble'a w styczniu 2006 roku wykazały, że jest to system trzech gwiazd
|
Układ dwóch gwiazd. Po prawej gwiazda o większej masie z dyskiem akrecyjnym. Odrzucane przez niebieskiego olbrzyma powłoki gazowe wpadają w dysk akrecyjny sąsiadującej gwiazdy, wirują wokół niej, ogrzewając się, by w końcu zatopić się w niej.
|
Ewolucja gwiazd w ciasnych układach gwiazd podwójnych przebiega odmiennie niż u gwiazd pojedynczych. Gwiazda bardziej masywna wcześniej kończy etap życia na ciągu głównym i przechodząc w obszar olbrzymów na diagramie Hertzsprunga-Russella, zwiększa swe rozmiary. W tym okresie oddziaływania grawitacyjne drugiego składnika mogą doprowadzić do przepływu części masy z warstw zewnętrznych gwiazdy masywniejszej na ten składnik. Wskutek tego gwiazda pierwotnie masywniejsza, po takim przepływie materii, może stać się mniej masywnym składnikiem układu. Materia wypływająca z gwiazdy bardziej zaawansowanej ewolucyjnie może spaść na drugi składnik, bądź poruszać się w obrębie układu, tworząc np. pierścień wokół drugiego składnika, lub wylecieć poza układ. W przypadku akrecji (przepływu) materii z jednego składnika na drugi składnik może nastąpić wybuch w postaci gwiazdy nowej lub supernowej.
« Poprzednia  Następna » |