Odkryto wodę na Marsie
Czapa lodowa północnego bieguna w okresie wczesnego marsjańskiego lata
|
Od dawna spodziewano się, że czapy polarne Marsa zawierają zamrożoną wodę. Podejrzewa się jednak, że jeśli odkrycie zostanie potwierdzone to jest ona przysłonięta zestalonym dwutlenkiem węgla (tzw. suchym lodem). Chemicy twierdzą, że lód nie może występować na pozbawionej atmosfery powierzchni Marsa.
Zdjęcie krętej doliny, którą niegdyś zapewne płynęła rzeka wykonane przez sondę Mars Express. Jej dno jest wyraźnie pokryte czymś w rodzaju rzecznych osadów.
|
Odkrycie wody (ale niestety śladowej ilości) oraz pomyślne lądowanie pojazdu marsjańskiego Spirit i bliźniaczego łazika Opportunity przyspieszyło datę pierwszego załogowego lotu na Marsa.
Materiały opracowano na podstawie internetowych informacji zamieszczonych w serwisie naukowym Gazety Wyborczej i w serwisie naukowym portalu Onet.
Zniknięcie wody z Marsa
Wiatr słoneczny porywa wodę z Marsa
|
Opracowano na podstawie informacji zamieszczonej w nr 11/2004 Świata Nauki.
Powierzchnia księżyca Jowisza - Europy
|
Gruba warstwa lodu na Europie
Powierzchnia czwartego pod względem wielkości księżyca Jowisza - Europa pokrywa lodowa skorupa, która szczelnie pokrywa ocean. Ostatnie badania szacują grubość lodu na 20 km i jest to dużo więcej niż do tej pory szacowano. Odkrycie olbrzymiego zbiornika ciekłej wody na jednym z księżyców Jowisza to chyba największa sensacja ostatnich lat w badaniach Układu Słonecznego. Dzięki temu Europa, wysunęła się na jedno z pierwszych miejsc wśród kandydatów na nosicieli pozaziemskiego życia obok planety Mars. Wiadomo bowiem, że tam, gdzie jest choćby kropla wody, tętni życie. To reguła, która świetnie sprawdza się na Ziemi - żywe organizmy odkryliśmy we wrzących źródłach i arktycznych lodach.
Bliższe fotografie, które od 1996 roku przesyła sonda Galileo, pokazały, że lodowa skorupa Europy jest popękana, a wielkie lodowe kry w wielu miejscach przesunęły się względem siebie albo spiętrzyły. Pęknięcia "zabliźniły się" świeżym lodem, ale nie ulega wątpliwości, że są młode w geologicznej skali czasu. Oznacza to, iż zewnętrzna twarda skorupa "pływa" po jakimś miękkim materiale, najprawdopodobniej wodzie. Geologowie na zdjęciach sondy Galileo widzieli obszary do złudzenia przypominające krajobraz pól lodowych na ziemskiej Arktyce. Z tego wynikało, że woda kryje się dość blisko pod spodem.
« Poprzednia |