Konkurs Fizyczny "Lwiątko"
Lwiątko to fizyczny odpowiednik sławnego konkursu matematycznego "Kangur". Został on zorganizowany po raz pierwszy we Lwowie przez tamtejsze Liceum Matematyczno-Fizyczne istniejące przy Uniwersytecie im. Iwana Franko w 2001 roku. W roku 2003 ruszyła pierwsza polska edycja tego konkursu. Jego krajowym organizatorem było I Społeczne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące w Warszawie ul. Bednarska 2/4. Pierwszy konkurs miał charakter pilotażowy i wzięło w nim jedynie 314 uczniów.
W 2004 roku roku ukraińscy organizatorzy ułożyli dla polskich uczniów specjalne zadania (otrzymawszy wcześniej polskie programy i podręczniki), korzystając z polskich propozycji zadań. To przesądziło, że konkurs z "ukraińskiego" przechrzczono na "polsko-ukraiński". Konkurs miał charakter ogólnopolski i uzyskał ogromną popularność. Wzięło w nim udział 13514 uczniów.
Laureaci konkursu Lwiątko 2016, od lewej K. Kotschmarów i J. Kasprzak
|
Zasady udziału
Konkurs odbywa się na pięciu poziomach:
klasa 1-2 gimnazjum,
klasa 3 gimnazjum,
klasa I liceum i technikum,
klasa II liceum i technikum,
klasa III liceum i technikum.
Uczeń ma do rozwiązania 30 zadań testowych pięciokrotnego wyboru, które musi rozwiązać w ciągu 75 minut. 10 zadań jest po 3 punkty, 10 po 4 punkty i 10 po 5 punktów. Na starcie uczestnik otrzymuje 30 punktów, ale za każdą błędną odpowiedź odejmowane jest 25% punktów możliwych za dane zadanie. Za cały test można otrzymać maksymalnie 150 punktów. Dla przykładu w 2009 roku średnie ilości zdobytych punktów w poszczególnych klasach szkoły ponadgimnazjalnej zawierały się w granicach od 40 d0 50 punktów. Najlepsi uczniowie otrzymują nagrody książkowe i upominki.
Organizatorzy konkursu ustanowili honorowe tytuły dla najlepszych uczestników:
"hiperon" - dla osób, które otrzymały co najmniej 125 punktów,
"kaon" - dla osób, które otrzymały co najmniej 100 i mniej niż 125 punktów,
"taon" - dla osób, które otrzymały co najmniej 75 i mniej niż 100 punktów.
Nazwy te zostały zapożyczone od nazw cząstek elementarnych.
Więcej informacji o Konkursie "Lwiątko" można znaleźć na stronie internetowej http://www.lwiatko.org/
Nasza szkoła bieże udział w "Lwiatku" od 2004 roku.
Poniżej podajemy listę uczniów naszej szkoły, którzy zdobyli honorowe tytuły:
|