Fizyka LO Turek
Start
Nauczyciele
Nauczanie
Konkursy
Ciekawostki
Aktualności
Astronomia
Struktura materii
Doświadczenia domowe
Testy z fizyki
Spis treści i wyszukiwarka
Hosted by:
W kręgu fizyki LO Turek
Dziwny magnes
Dzięki czemu metalowa bryła nieferromagnetyczna może wykazywać działanie takie, jak magnes stały?
dzięki podgrzewaniu jej do temperatury Curie

dzięki przepływowi w niej prądów wirowych

dzięki wstawieniu jej w solenoid z prądem stałym

dzięki przepuszczeniu przez nią prądu przemiennego

nie wiem, wyświetl podpowiedź
bryła nieferromagnetyczna
linia

Rozwiązanie

Temperatura Curie jest to temperatura w której ferromagnetyk (to substancja posiadająca właściwości magnetyczne) traci swoje właściwości magnetyczne i staje się paramagnetykiem czyli nieferromagnetykiem. W naszym pytaniu mamy nieferromagnetyk i nie wiadomo czy to jest paramagnetyk (może być to diamagnetyk i wtedy nie można z niego uzyskać ferromagnetyka). Jeśli jest to paramagnetyk to ferromagnetykiem może się stać po ochłodzeniu to temperatury Curie. Odpowiedź pierwsza jest więc zła.
Nazwa temperatura Curie pochodzi związana jest z Piotrem Curie mężem Marii Curie-Skłodowskiej, który zajmował się właściwościami magnetycznymi zanim poznał Marię.
Bryła może być magnesem jeśli będzie w niej płynął prąd o stałym kierunku. Solenoid zasilany prądem stałym wytwarza stałe pole magnetyczne. Stałe pole magnetyczne nie wzbudzi prądu w bryle nieferromagnetycznej ponieważ bryły nie obejmuje zmienny strumień indukcji. Sposób podany w odpowiedzi trzeciej również nie przyniesie rezultatów.
Jeśli przez solenoid płynąłby jednostajnie zmienny prąd to pole magnetyczne będzie się także jednostajnie zmieniać, bryłę obejmować będzie zmienny strumień indukcji i w bryle wzbudzi się prąd indukcyjny, zwany prądem wirowym. Bryła w tym momencie będzie zachowywać się tak jak magnes stały.
Jeśli przepuścimy przez bryłę prąd przemienny to wokół przewodnika z prądem powstaje pole magnetyczne, ale powstałe pole magnetyczne będzie się zmieniać 50 razy w ciągu sekundy. Byłby to magnes zmienny, a nie stały.
powrót do pytań