Fizyka LO Turek
Start
Nauczyciele
Nauczanie
Konkursy
Ciekawostki
Aktualności
Astronomia
Struktura materii
Doświadczenia domowe
Testy z fizyki
Spis treści i wyszukiwarka
Hosted by:
W kręgu fizyki LO Turek
Beczka śmierci
Beczka Śmierci jest to miejsce, w którym kaskader jadący na motocyklu popisuje się jazdą na motorze po pionowej cylindrycznej ścianie. Jaka siła nie dopuszcza do zsuwania się motocyklisty po jej ścianie?
beczka śmierci tarcia, wywołana naciskiem siły odśrodkowej bezwładności

wypadkowa z ciężaru i pozornej odśrodkowej siły bezwładności

pozorna odśrodkowa bezwładności

grawitacji

nie wiem, wyświetl podpowiedź
linia

Rozwiązanie
beczka śmierci
Beczka Śmierci stoi w Lunaparku we Władysławowie. Ma ona sześć metrów wysokości. Ściana posiada trzy linie bezpieczeństwa: zieloną, czarną i czerwoną. Zielona linia jest jeden metra od podłogi i jest to najbezpieczniejsza granica dla kaskadera. Czarna linia jest cztery i pół metra od podłogi, natomiast czerwona linia znajduje się na wysokości pięć i pół metra od podłogi, a od widowni na górze zaledwie 0,5 metra. Blisko czerwonej linii jest zabezpieczenie żeby kaskader nie wypadł na widownie, dlatego jest to bezpieczne dla oglądających popisy kaskadera.
Zsuwanie powoduje siła ciężkości, która działa pionowo w dół. Aby to nie nastąpiło siłę ciężkości musi zrównoważyć siła zwrócona pionowo do góry. Jest to siła tarcia statycznego, wywołana naciskiem siły odśrodkowej bezwładności. Tak, to nie pomyłka, statycznego ponieważ punkt styku kół z podłożem jest chwilowo nieruchomy. Rysunek obok pokazuje wszystkie siły działające na motocyklistę.
Oznaczenia:
Rr - siła reakcji beczki,
Fod - siła odśrodkowa bezwładności,
Q - siła ciężkości,
T - siła tarcia statycznego.
powrót do pytań