Fizyka LO Turek
Start
Nauczyciele
Nauczanie
Konkursy
Ciekawostki
Aktualności
Astronomia
Struktura materii
Doświadczenia domowe
Testy z fizyki
Spis treści i wyszukiwarka
Hosted by:
W kręgu fizyki LO Turek
Synteza jądrowa
W jakiej temperaturze mogą zachodzić reakcje syntezy lekkich jąder?

odpowiednio niskiej, w której odległości między jądrami są małe

dowolnej, ponieważ są reakcjami egzotermicznymi

odpowiednio wysokiej, ponieważ są reakcjami endotermicznymi

odpowiednio wysokiej, w której jądra mogą pokonać siły odpychania

nie wiem, wyświetl podpowiedź
reaktor ITER
linia

Rozwiązanie

Reakcja syntezy jądrowej polega na łączeniu się lekkich jąder w cięższe. Wydziela się przy tym ogromna energia. Jest to więc reakcja egzotermiczna.
Jądro składa się z dodatnich protonów i obojętnych elektrycznie neutronów czyli ma ładunek dodatni. Jądra odpychają się więc siłami elektrostatycznymi. Aby pokonać siły odpychania potrzebna jest bardzo wysoka temperatura. wtedy jądra mają dużą energię kinetyczną i mogą zbliżyć się na mała odległość gdzie zaczną działać siły jądrowe i nastąpi synteza. Aby rozpocząć reakcję syntezy potrzebna jest temperatura około 350 milionów stopni, aby ją kontynuować wystarczy temperatura 10 milionów stopni. Pierwszą reakcję syntezy jądrowej przeprowadzili Amerykanie w 1952 roku budując bombę wodorową. Spowodowano połączenie dwóch izotopów wodoru, będących w stanie ciekłym: deuteru i trytu. Taki układ musiał się znajdować w niskiej temperaturze, stąd nazwa pierwszej bomby wodorowej "super lodówka". Zapalnikiem wytwarzającym odpowiednio dużą temperaturę była bomba atomowa.
Reakcja syntezy zachodzi w jądrze Słońca, gdzie wodór łączy się w hel i temperatura wynosi około 15 milionów stopni.
W laboratorium tą reakcje udało się uzyskać impulsowo na kilka ułamków sekund pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Istnieją plany wykorzystania reakcji syntezy jądrowej w sposób praktyczny. Na zdjęciu widoczny jest schemat reaktora ITER, którego planowana jest budowa.
powrót do pytań