Fizyka LO Turek
Start
Nauczyciele
Nauczanie
Konkursy
Ciekawostki
Aktualności
Astronomia
Struktura materii
Doświadczenia domowe
Testy z fizyki
Spis treści i wyszukiwarka
Hosted by:
W kręgu fizyki LO Turek
Wieczne odchudzanie
Czego różnicą jest niedobór masy?
niedobór masy mas jądra promieniotwórczego przed i po emisji cząstki

miedzy masą kulistej próbki substancji rozszczepialnej a jej masą krytyczną

między średnia masą atomową pierwiastka a masą atomową jego najbardziej trwałego izotopu, wyrażona w jednostkach atomowych

między sumą mas spoczynkowych nukleonów, wchodzących w skład jądra, a masą jądra

nie wiem, wyświetl podpowiedź
linia

Rozwiązanie

Aby rozłączyć składniki jądra trzeba dostarczyć dużą energie tzw. energię wiązania jądra atomowego. Przecież nie może ona zginąć - jest to sprzeczne z zasadą zachowania energii. Zgodnie z zasadą równoważności między masą energią zamienia się na masę. Dlatego masa jądra jest zawsze mniejsza od sumy mas protonów i neutronów, z których się składa. Różnicę tą nazywamy niedoborem masy.
Odwrotnie podczas łączenia się składników w jądro masa ginie i wydziela się energia. Niestety nie potrafimy jeszcze takich takich procesów kontrolowanie realizować.
Pojęcie niedoboru masy dotyczy każdej reakcji połączenia składników w układ związany. Wtedy uwalnia się część energii spoczynkowej tych składników. Masa nie jest więc wielkością fizyczną, dla której obowiązuje prawo zachowania. Wszystkie używane przez ludzkość źródła energii dostarczają jej kosztem energii spoczynkowej jakichś ciał. Również ten "gościu" podnosząc sztangę zmniejsza swoją masę. W tym przypadku różnica jest tak niewielka, że nie stwierdzi tego najdokładniejsza waga.
powrót do pytań