Fizyka LO Turek
Start
Nauczyciele
Nauczanie
Konkursy
Ciekawostki
Aktualności
Astronomia
Struktura materii
Doświadczenia domowe
Testy z fizyki
Spis treści i wyszukiwarka
Hosted by:
W kręgu fizyki LO Turek
Układ okresowy
uklad okresowy
Podane w tablicy Mendelejewa masy atomowe pierwiastków nie są zbliżone do liczb całkowitych. W czym tkwi przyczyna?
w różnicy między masą protonu i masą neutronu

w niedoborze mas jąder w stosunku do sumy mas tworzących je nukleonów

w składzie izotopowym pierwiastków - masa atomowa w tablicy jest średnią ważoną z mas atomowych poszczególnych izotopów

w składzie izotopowym pierwiastków - masa atomowa w tablicy jest średnią arytmetyczną z mas atomowych poszczególnych izotopów

nie wiem, wyświetl podpowiedź
linia

Rozwiązanie

Masy atomowe są wyrażone w jednostkach masy atomowej u, która jest równa jednej dwunastej masy izotopu węgla 12C. Ponieważ jądro węgla zawiera sześć protonów i sześć neutronów to jednostka masy atomowej jest średnią sumy mas protonów i neutronów pomniejszonych o niedobór masy. Dla bizmutu, który posiada w przyrodzie tylko jeden izotop 209Bi suma mas protonów i neutronów wynosi 210,69457u, a niedobór masy 1,71457u. Masa jądra wynosi wtedy 208,98u. Czyli dla pojedynczego izotopu masa atomowa jest prawie liczbą całkowitą. Różnica wynika z innej energii wiązania przypadającej na jeden nukleon.
W przyrodzie dany pierwiastek występuje najczęściej w kilku odmianach. Odmiany tego samego pierwiastka, czyli jądra mające tą samą ilość protonów, a inną ilość neutronów nazywamy izotopami. Na rysunku, który pokazuje fragment układu okresowego, obok symbolu u góry podane są liczby masowe izotopów danego pierwiastka w przyrodzie. Poszczególne izotopy występują w różnych ilościach. Dlatego liczba masowa (na dole w układzie okresowym) jest średnią ważoną z mas atomowych poszczególnych izotopów, występujących w przyrodzie. Kolorem czerwonym zaznaczone są pierwiastki, które w przyrodzie mają tylko jeden izotop.
powrót do pytań