Fizyka LO Turek
Start
Nauczyciele
Nauczanie
Konkursy
Ciekawostki
Aktualności
Astronomia
Struktura materii
Doświadczenia domowe
Testy z fizyki
Spis treści i wyszukiwarka
Hosted by:
W kręgu fizyki LO Turek
Elektroskop z elektroforem
Elektroskop naładowano przez dotyk metalową płytę elektroforu. Co się stanie z wychyleniem listków, gdy zbliżono do kulki elektroskopu ebonitową płytę tego elektroforu?
zmniejszy się skutkiem przepływu elektronów z kulki na listki

zmniejszy się skutkiem przepływu elektronów z listków na kulkę

zwiększy się skutkiem przepływu elektronów z kulki na listki

zwiększy się skutkiem przepływu elektronów z listków na kulkę

nie wiem, wyświetl podpowiedź
elektrofor
linia

Rozwiązanie
elektrofor
Elektrofor składa się z płyty ebonitowej, która elektryzujemy przez tarcie ładunkiem ujemnym i metalowej płyty z uchwytem zelektrofor izolatora. Po przybliżeniu metalowej płyty (można ją również położyć na ebonicie i efekt będzie lepszy ponieważ ebonit jest izolatorem to ładunki z ebonitu nie przejdą na płytę) elektrony z dolnej części przejdą na górną nastąpi przesunięcie ładunków na zasadzie indukcji elektrostatycznej. Wtedy dotykamy palcem czyli uziemiamy (przez uziemienie rozumiemy mówiąc obrazowo ciało do którego może dopłynąć lub odpłynąć dużo elektronów bez zmiany jego potencjału czyli wyraźnego naelektryzowania) i elektrony odpływają do ziemi. Płyta metalowa zyskuje w ten sposób ładunek dodatni. Co ciekawe proces ten można wielokrotnie powtarzać.
Jeśli dotykamy elektroskop metalową płytą to elektryzujemy go przez dotyk ładunkiem dodatnim. Gdy przybliżymy płytę ebonitową, która ma ładunek ujemny to elektrony z kulki elektroskopu zostaną odepchnięte na słupek i listki i zobojętnią część ładunków dodatnich. Wychylenie listków się więc zmniejszy.
powrót do pytań