Fizyka LO Turek
Start
Nauczyciele
Nauczanie
Konkursy
Ciekawostki
Aktualności
Astronomia
Struktura materii
Doświadczenia domowe
Testy z fizyki
Spis treści i wyszukiwarka
Hosted by:
W kręgu fizyki LO Turek
Tajemnicza zjawa
O czym można wnioskować na podstawie położenia linii, badając widmo liniowe substancji pobudzonej do świecenia?
o sposobie pobudzenia substancji do świecenia

o drodze przebytej przez ciało, którego widmo się bada

o rodzaju związków chemicznych w substancji przed dysocjacją termiczną

o tym, jakie pierwiastki wchodzą w jej skład

nie wiem, wyświetl podpowiedź
widmo baru
linia

Rozwiązanie

Widmo jest to obraz światła po rozłożeniu na poszczególne długości fali (dla światła widzialnego na poszczególne kolory). Rozróżniamy widma emisyjne i absorpcyjne. Na zdjęciu pokazano widmo emisyjne tzn. obraz światła pobudzonego do świecenia pierwiastka bar. Każdy atom lub cząsteczka (molekuła) ma określone widmo. Widma atomów zawierają długości fali należące do promieniowania nadfioletowego, światła widzialnego i podczerwieni, natomiast widma molekuł zawierają długości fali należące do światła widzialnego i podczerwieni. Wynika to z budowy atomowej. Elektrony znajdują się na powłokach elektronowych i mogą przyjmować tylko określone (dyskretne) wartości energii. Mówimy, że energia jest skwantowana. Wynika to z traktowania elektronów jako fale tzw. fale materii. Opisuje to dział fizyki zwany mechaniką kwantową, a w odniesieniu do budowy atomu chemią kwantową. Jeśli elektron znajdzie się na wyższym poziomie energetycznym (ma wyższą energię) to może przeskoczyć na niższą emitując kwant (pewną porcję) promieniowania o określonej długości fali. Dlatego każda substancja ma określone widmo. Badając widmo (inaczej spektrum) możemy wykryć jakie pierwiastki wchodzą w skład substancji i określić ich ilość. Ma to zastosowanie w analizie chemicznej (np. kontroli antydopingowej) lub w astronomii do określania składu gwiazd i ich temperatury (widma gwiazd skatalogowano i podzielono n siedem typów widmowych). Dział fizyko-chemi zajmujący się widmami nazywamy analizą spektralną. Widmo uzyskuje się za pomocą siatki dyfrakcyjnej lub pryzmatu, a przyrządy pomiarowe nazywają się spektroskopami.
Można pobudzić substancję różnymi sposobami: podgrzać do wysokiej temperatury czyli termicznie, rozrzedzony gaz lub pary substancji umieścić w rurce i przyłożyć wysokie napięcie czyli elektrycznie, również można naświetlić czyli optycznie. Ale za każdym razem widmo będzie takie same.
Niestety badanie widmowe nie rozstrzygnie jaka substancja była przed reakcją np. przed dysocjacją termiczną czyli rozpadem na jony spowodowanym podwyższeniem temperatury.
powrót do pytań