Ugięcie fali
W którym przypadku nie nastąpi ugięcie fali czyli dyfrakcja?
gdy fala natrafi na mały otwór w przeszkodzie gdy fala natrafi na mały obiekt gdy fala przechodzi przez granicę dwóch ośrodków o różnych prędkościach rozchodzenia się na krawędzi przeszkody nie wiem, wyświetl podpowiedź |
![]() |

Rozwiązanie

Zgodnie z zasadą Huygensa każdy punkt do którego dociera fala staje się źródłem fali kolistej cząstkowej. Jeżeli fala natrafia na otwór to każdy punk wysyła falę wtórną. Im mniejszy otwór tym większe ugięcie. Dlatego na rysunku wyżej słabo widać dyfrakcję, a obok gdy otwór jest mniejszy ugięcie jest wyraźne.
Gdy fala natrafi na mały obiekt to znaczy, którego rozmiary są porównywalne z długością fali to powstaje fala wtórna. Można to zaobserwować gdy fala wodna natrafi na pal. Wykorzystuje się to w falochronach do "rozbijania fal".


Na krawędzi widać również nieznacznie ugięcie. Przyjrzyj się dokładnie fotografii u góry w prawym rogu. Pewnie niejednokrotnie słyszysz głos zza krawędzi ściany.
Ogólnie możemy stwierdzić, że dyfrajcja następuje gdy szerokość otworu jest mniejsza lub porównywalna z długością fali światła.
Gdy fala przechodzi przez granicę dwóch ośrodków o różnych prędkościach rozchodzenia się to następuje załąmanie fali czyli zmiana kierunku rozchodzenia się. Zmienia się wtedy długość fali zgodnie z prawem załamania.
powrót do pytań |