Fizyka LO Turek
Start
Nauczyciele
Nauczanie
Konkursy
Ciekawostki
Aktualności
Astronomia
Struktura materii
Doświadczenia domowe
Testy z fizyki
Spis treści i wyszukiwarka
Hosted by:
W kręgu fizyki LO Turek
Pierścień aluminiowy
Co się stanie z zawieszonym na nici aluminiowym pierścieniem K w układzie przedstawionym na rysunku, podczas szybkiego przesuwania suwaka opornicy?
pozostawał w spoczynku, gdyż aluminium nie jest ferromagnetykiem

przybliżał się do zwojnicy, jeżeli suwak opornicy przesuwany jest w prawo

przybliżał się do zwojnicy, jeżeli suwak opornicy przesuwany jest w lewo

oddalał się od zwojnicy, jeżeli suwak opornicy przesuwany jest w prawo

nie wiem, wyświetl podpowiedź
prąd indukcyjny
linia

Rozwiązanie

Prąd indukcyjny nie może powstać z niczego. Zgodnie z zasadą zachowania energii aby coś powstało musi być wykonana praca. Na tym opiera się reguła określania kierunku prądu indukcyjnego zwana regułą Lenza. Stwierdza ona, że kierunek prądu indukcyjnego musi być taki aby powstałe pole magnetyczne przeciwdziałało przyczynie czyli zmianom strumienia indukcji, który ten prąd wytworzył. Prosto można powiedzieć, że musi być przeciwdziałanie. Jeśli natężenie rośnie to pierścień nie chce żeby rosło i następuje odpychanie, jeśli natężenie maleje to pierścień nie chce aby natężenie malało i następuje przyciąganie.
Ruch suwaka powoduje zmianę oporu. Jeśli przesuwamy go w prawo to opór rośnie, a wtedy zgodnie z prawem Ohma natężenie maleje i pierścień zostaje przyciągnięty. Jeśli suwak przesuniemy w lewo to opór maleje, natężenie więc rośnie i następuje odpychanie. Prawdziwa jest więc jedynie odpowiedź druga.
powrót do pytań