Fizyka LO Turek
Start
Nauczyciele
Nauczanie
Konkursy
Ciekawostki
Aktualności
Astronomia
Struktura materii
Doświadczenia domowe
Testy z fizyki
Spis treści i wyszukiwarka
Hosted by:
W kręgu fizyki LO Turek
W prawo, czy w lewo
Dwa obwody elektryczne leżą w jednej płaszczyźnie. Co możesz powiedzieć o prądzie indukcyjnym na odcinku KM obwodu II, jeżeli włączamy i wyłączamy prąd w obwodzie I?
prąd indukcyjny nie powstaje

powstaje przy włączaniu i płynie w lewo

przy włączaniu płynie w prawo, a przy wyłączaniu w lewo

przy włączaniu płynie w lewo, a przy wyłączaniu w prawo

nie wiem, wyświetl podpowiedź
linia

Rozwiązanie

prąd indukcyjny Warunkiem powstania prądu jest aby dany obwód obejmował zmienny strumień indukcji. Ponieważ zmieniamy natężenie prądu poprzez włączanie i wyłączanie wyłącznika w obwodzie górnym, to zmienia się pole magnetyczne i dolny obwód obejmuje zmienny strumień indukcji. Prąd w dolnym obwodzie więc powstanie
Kierunek prądu indukcyjnego określa regułą Lenza. Prąd indukcyjny nie może powstać z niczego. Zgodnie z zasadą zachowania energii aby coś powstało musi być wykonana praca. Wynika z tego, że kierunek prądu indukcyjnego musi być taki aby powstałe pole magnetyczne przeciwdziałało przyczynie czyli zmianom strumienia indukcji, który ten prąd wytworzył. Prosto można powiedzieć, że musi być przeciwdziałanie. Jeśli włączamy prąd w obwodzie górnym to dolny obwód nie chce aby natężenie rosło i następuje odpychanie (oczywiście prąd płynie dopiero po włączeniu, na rysunku aby lepiej było widać zaznaczono kierunki prądów jeszcze przed włączeniem), jeśli wyłączamy prąd w obwodzie górnym to dolny obwód nie chce aby natężenie malało i następuje przyciąganie.
W obwodzie górnym prąd płynie od plusa do minusa czyli zgodnie ze wskazówkami zegara. Obwody się przyciągają jeśli kierunki prądów są zgodne, a odpychają jeśli kierunki prądów są przeciwne. Czyli przy włączaniu płynie w prawo bo jest odpychanie, a przy wyłączaniu w lewo bo jest przyciąganie.
powrót do pytań