Fizyka LO Turek
Start
Nauczyciele
Nauczanie
Konkursy
Ciekawostki
Aktualności
Astronomia
Struktura materii
Doświadczenia domowe
Testy z fizyki
Spis treści i wyszukiwarka
Hosted by:
W kręgu fizyki LO Turek
Jak się bawić, to się bawić
Dla zabawy przekształcamy obwód. Która ze zmian w obwodzie doprowadzi do zmniejszenia natężenia prądu wskazywanego przez amperomierz?
przesunięcie suwaka potencjometru w prawo

usunięcie z obwodu opornika R3

usunięcie z obwodu opornika R2

włączenie opornika R3 równolegle do pozostałych dwóch

nie wiem, wyświetl podpowiedź
schemat
linia

Rozwiązanie

Przeanalizujemy każdą odpowiedź. Skorzystamy z prawa Ohma dla części obwodu, które stwierdza, że natężenie prądu w części obwodu jest wprost proporcjonalne do przyłożonego napięcia, a odwrotnie proporcjonalne do całkowitego oporu tej części obwodu. Oznacza to, że jeżeli wzrasta napięcie to natężenie taż wzrasta, a jak wzrasta opór to natężenie maleje.
Odpowiedź pierwsza: Potencjometr stanowi dzielnik napięcia. Jeśli suwak przesuwamy w prawo to napięcie w dolnym obwodzie rośnie. Z prawa Ohma wynika, że skoro rośnie napięcie to przy stałym oporze obwodu natężenie również wzrośnie.
Odpowiedź druga: Opornik R3 połączony jest szeregowo z pozostałymi. Usunięcie go zmniejszy całkowity opór. Zgodnie z prawem Ohma, jeśli zmaleje opór przy stałym napięciu to natężenie wzrośnie.
Odpowiedź trzecia: Opornik R2 jest połączony równolegle do R1. Usunięcie go zwiększy całkowity opór, więc rzeczywiście natężenie w obwodzie zmaleje.
Odpowiedź czwarta: Opornik R3 połączony jest szeregowo z pozostałymi. Usunięcie go zmniejszy całkowity opór. Dodatkowo podłączenie go równolegle jeszcze bardziej zmniejszy całkowity opór (łączenie równoległe zmniejsza opór). Czyli jest jeszcze gorzej niż w odpowiedzi drugiej.
powrót do pytań