Fizyka LO Turek
Start
Nauczyciele
Nauczanie
Konkursy
Ciekawostki
Aktualności
Astronomia
Struktura materii
Doświadczenia domowe
Testy z fizyki
Spis treści i wyszukiwarka
Hosted by:
W kręgu fizyki LO Turek
I stała się jasność
Po włączeniu żarówki do obwodu prądu stałego płynie w tym obwodzie przez pewien czas prąd o większym natężeniu niż później. Co jest główną tego przyczyną?
wzrost temperatury włókna w żarówce

wzrost ciśnienia gazu w żarówce

wydłużenie się włókna żarówki w wyniku rozszerzalności cieplnej

konieczność jak najszybszego ogrzania włókna żarówki

nie wiem, wyświetl podpowiedź
żarówka
linia

Rozwiązanie

zależność natężenia od napięcia dla żarówki Opór jest wielkością charakteryzująca dany element obwodu elektrycznego. Określa jak dany element przeszkadza w przepływie prądu elektrycznego. Zależy więc od jego wymiarów, rodzaju przewodnika i warunków zewnętrznych np. temperatury, ciśnienia czy w niewielkim stopniu wilgotności.
Żarówka świeci ponieważ włókno wolframowe ogrzewa się do wysokiej temperatury rzędu 2500-2900 oC. Opór włókna żarówki w temperaturze, w której on świeci z pełną jasnością jest około dziesięciokrotnie większy niż wtedy, gdy jest on zimny. Z prawa Ohma wynika, że przy stałym napięciu gdy opór jest mały (niska temperatura) to natężenie duże, gdy opór rośnie w wysokiej temperaturze to natężenie maleje. Trwa to bardzo szybko ponieważ masa drucika jest mała i po sekundzie natężenie spada i od tej pory jest stałe. Z tych powodów żarówki przepalają się bardzo szybko tuż po włączeniu prądu. jak zawsze wszelkie zmiany dla pracy są najgorsze.
Dla żarówki nie jest więc spełnione prawo Ohma co pokazuje wykres. Gdy napięcie wzrasta to rośnie natężenie co powoduje nagrzanie włókna i opór rośnie. Wzrost natężenia jest więc coraz mniejszy i nie jest to zależność wprost proporcjonalna.
powrót do pytań