Fizyka LO Turek
Start
Nauczyciele
Nauczanie
Konkursy
Ciekawostki
Aktualności
Astronomia
Struktura materii
Doświadczenia domowe
Testy z fizyki
Spis treści i wyszukiwarka
Hosted by:
W kręgu fizyki LO Turek
Ach te upały
Dla większości metali wzrost temperatury powoduje wzrost oporu. Co powoduje podwyższenie temperatury?
oporniki zwiększenie prędkości ruchu termicznego elektronów i jonów

wzrost gęstości gazu elektronowego

zmianę wiązania z metalicznego na walencyjne

pogorszenie kontaktu między mikrokryształami

nie wiem, wyświetl podpowiedź
linia

Rozwiązanie

prąd w metalach W metalach istnieje wiązanie metaliczne. elektrony z ostatniej powłoki pod wpływem oddziaływania sieci krystalicznej odrywają się i tworzą gaz elektronowy, czyli poruszają się ruchem chaotycznym. Wzrost temperatury już nic nie zmieni. Dalsze elektrony nie będą się odrywały i gęstość gazu elektronowego będzie stała. Ale wzrasta prędkość ruchu termicznego elektronów i jonów bowiem temperatura jest miarą energii kinetycznej ruchu tych cząstek.
Prąd elektryczny w metalach polega na ukierunkowanym przemieszczaniu się elektronów w polu elektrycznym. Ruch ten nakłada się na ich chaotyczne ruchy termiczne. Dlatego prędkość ruchu ukierunkowanego w metalach (tak zwana prędkość dryfu) wynosi tylko 0,01m/s i jest wielokrotnie mniejsza od ich chaotycznego ruchu termicznego.
W wiązaniu walencyjnym elektrony z ostatniej powłoki zostają uwspólnione. Niektóre z elektronów mogą się jednak pod wpływem ruchów termicznych oderwać od sieci krystalicznej. Takie wiązanie mają półprzewodniki. Podwyższenie temperatury powoduje łatwiejsze odrywanie się elektronów. Nie jest więc możliwa zamiana wiązania metalicznego na walencyjne.
Metale są polikryształami, ale wzrost temperatury znacząco nie pogarsza kontaktu między kryształami.
powrót do pytań