Fizyka LO Turek
Start
Nauczyciele
Nauczanie
Konkursy
Ciekawostki
Aktualności
Astronomia
Struktura materii
Doświadczenia domowe
Testy z fizyki
Spis treści i wyszukiwarka
Hosted by:
W kręgu fizyki LO Turek
Szybkość parowania
Od czego nie zależy ilość wyparowanej cieczy w ustalonym czasie?
od rodzaju cieczy

od masy cieczy

od wielkości powierzchni swobodnej

od temperatury cieczy

od prędkości przepływu powietrza nad powierzchnią swobodną cieczy

nie wiem, wyświetl podpowiedź
parowanie
linia

Rozwiązanie

Parowanie może zachodzić w dowolnej temperaturze ale tylko na powierzchni.
Im większa będzie powierzchnia tym większa szansa, że cząsteczki opuszczą ciecz. Dlatego gdy chcemy wysuszyć wypraną bieliznę należy ją rozwiesić, a nie położyć zwiniętą. Większa masa nie zmieni wielkości parowania.
Im większa temperatura tym średnia energia kinetyczna cząsteczek jest większa i szybciej poruszają się cząsteczki cieczy. Większa jest wtedy szansa opuszczenia powierzchni cieczy.
Aby cząsteczki opuściły powierzchnię cieczy muszą przezwyciężyć siły oddziaływania cieczy. Do tego potrzebna jest duża energia. Zależy ona oczywiście od rodzaju cieczy ponieważ inna jest struktura każdej cieczy.
Przepływ powietrza nad powierzchnią swobodną cieczy ułatwia parowanie. Odprowadza parę i porywa cząsteczki cieczy (przekazuje energię cząsteczkom cieczy) przez co mogą opuścić powierzchnię cieczy. Wykorzystuje się to w praktyce. Jeśli zupa jest gorąca dmuchamy na nią. Strumień powietrza przyspiesza parowanie, a do do tego potrzebna jest energia. Wtedy następuje pobieranie energii z zupy i następuje ochłodzenie. Takie to proste, a tak dużo trzeba o tym pisać.
powrót do pytań