Fizyka LO Turek
Start
Nauczyciele
Nauczanie
Konkursy
Ciekawostki
Aktualności
Astronomia
Struktura materii
Doświadczenia domowe
Testy z fizyki
Spis treści i wyszukiwarka
Hosted by:
W kręgu fizyki LO Turek
początkujący rowerzysta
Początkujący rowerzysta
Początkujący rowerzysta łatwiej utrzymuje równowagę przy szybkiej jeździe niż przy wolnej. Jak to wytłumaczyć na podstawie praw fizycznych?

ma większy pęd

większa siła bezwładności sprzyja utrzymaniu równowagi

większy jest moment pędu, który ma własność zachowania kierunku

ma większą wartość momentu pędu

nie wiem, wyświetl podpowiedź
linia
Zaznaczona odpowiedź jest zła!

Nie bardzo wiesz co to jest siła bezwładności. Wprowadza się ją do wyjaśnienia ruchu w układach nieinercjalnych, czyli takich, w których nie obowiązują zasady dynamiki. Takim układem jest układ poruszający się ruchem zmiennym lub obrotowym. W rzeczywistości siły bezwładności nie istnieją. Są to siły pozorne np. gdy autobus, w którym stoi człowiek zachamuje to odchyla on się do przodu i w układzie związanym z autobusem wprowadzamy siłę bezwładności zwróconą również do przodu. Względem ziemi powiemy prosto: skoro samochód zachamował to działa na niego siła do tyłu, na człwieka ta siłą nie działa, porusza się on więc zgodnie z pierwszą zasadą dynamiki nadal do przodu ruchem jednostajnym prostoliniowym. Jak widzisz w układzie związanym z Ziemią (układ inercjalny), nie ma potrzeby wprowadzać sił bezwładności.
Nie wiem czy zrozumiałeś "co to są siły bezwłądności", ale przyjmij, nie one są odpowiedzialne za utrzymanie równowagi. Podczas jazdy koła się kręcą, musisz więc skorzystać z praw ruchu obrotowego.

Spróbuj jeszcze raz

ma większy pęd

większa siła bezwładności sprzyja utrzymaniu równowagi

większy jest moment pędu, który ma własność zachowania kierunku

ma większą wartość momentu pędu

powrót do pytań