Fizyka LO Turek
Start
Nauczyciele
Nauczanie
Konkursy
Ciekawostki
Aktualności
Astronomia
Struktura materii
Doświadczenia domowe
Testy z fizyki
Spis treści i wyszukiwarka
Hosted by:
W kręgu fizyki LO Turek
Niebezpieczny wypadek
W wyniku zderzenia czołowego samochodu ciężarowego i osobowego większe niebezpieczeństwo grozi kierowcy samochodu osobowego niż ciężarowego. Wybierz stwierdzenie uzasadniające ten fakt na podstawie praw fizyki.
ciężarówka działa większą siłą na samochód osobowy, bo ma większą masę

ciężarówka mniej zmienia swoją prędkość, bo ma większą masę

ciężarówka jest solidniej zbudowana

kierowa ciężarówki siedzi wyżej

nie wiem, wyświetl podpowiedź
linia

Rozwiązanie

Według drugiej zasady dynamiki w postaci ogólnej działająca siła na kierowcę zależy wprost proporcjonalnie od zmiany pędu, a odwrotnie proporcjonalnie do czasu działania. Zmiana pędu zależy od masy kierowcy i zmiany prędkości. Ponieważ samochód ciężarowy ma dużo większą masę to zmiana prędkości jest dużo mniejsza. Przy podobnej masie kierowców większe niebezpieczeństwo grozi więc kierowcy samochodu osobowego. Aby złagodzić skutki (mniejsza siła działająca) wydłuża się czas zderzenia, konstruując samochody ulegające dużym stopniowym odkształceniom. Zderzak więc nie może być trwały i bardzo wytrzymały, ale musi amortyzować uderzenie. Na podobnej zasadzie działają poduszki powietrzne i materace podkładane przez strażaków wyskakującym z płonącego domu.
Błędna i kłamliwa jest wobec tego odpowiedź trzecia. Nie myśl, że montując do malucha solidny zderzak będziesz bezpieczniejszy. Wręcz przeciwnie nastąpi większa i szybsza pędu, a skutki będą jeszcze gorsze.
powrót do pytań