Fizyka LO Turek
Start
Nauczyciele
Nauczanie
Konkursy
Ciekawostki
Aktualności
Astronomia
Struktura materii
Doświadczenia domowe
Testy z fizyki
Spis treści i wyszukiwarka
Hosted by:
W kręgu fizyki LO Turek
Oddziaływanie grawitacyjne
Z bardzo bliskiej odległości siła grawitacyjna między dwoma kulami powinna być ogromna. Tego nie stwierdzamy. Co jest tego przyczyną?
oddziaływanie grawitacyjne
niemożliwość zbudowania kul o dostatecznie wielkich masach

brak możliwości zmierzenia siły grawitacji

zbyt wielka bezwładność kul, których ta siła nie może poruszyć

fakt, że środki kul, zwłaszcza o dużych masach, i tak są daleko od siebie

nie wiem, wyświetl podpowiedź
linia

Rozwiązanie

Siła oddziaływania grawitacyjnego jest wprost proporcjonalna do iloczynu oddziaływujących mas, a odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości między nimi. Oznacza to, że siła jest duża gdy masy są duże i bardzo małe odległości między ciałami. Nie potrafimy jednak wykonać kuli o dużych masach ale o bardzo małych promieniach. Aby przy małych odległościach masa była duża musielibyśmy użyć substancji o bardzo dużej gęstości, a takich obiektów na Ziemi zbudować nie potrafimy. Dwa protony umieszczone w odległości równej rozmiarowi jądra działają na siebie siłą zaledwie 10-33N. Oddziaływanie grawitacyjne jest najsłabszym oddziaływaniem elementarnym. Siła oddziaływania elektrostatycznego dwóch protonów z tej samej odległości jest aż 1036 raza większa od oddziaływania grawitacyjnego.
Przy stałej gęstości siła oddziaływania przylegających ze sobą kul jest wprost proporcjonalna do kwadratu odległości między nimi (rachunków tutaj nie przeprowadzamy - trzeba za masę wstawić iloczyn gęstości i objętości, a objętość kuli zależy od trzeciej potęgi promienia). Dlatego oddziaływanie grawitacyjne ujawnia się tylko dla dużych mas (objętości) i decyduje o ruchu ciał we Wszechświecie. Na małych odległościach nie ma żadnego znaczenia.
powrót do pytań