Fizyka LO Turek
Start
Nauczyciele
Nauczanie
Konkursy
Ciekawostki
Aktualności
Astronomia
Struktura materii
Doświadczenia domowe
Testy z fizyki
Spis treści i wyszukiwarka
Hosted by:
W kręgu fizyki LO Turek
Jeszcze jedna cegła
Jedną cegłę ułożono na drugiej tak jak na rysunku, skośnie. Druga z cegieł nie zsuwa się po pierwszej. Później dokładano kolejne cegły jedna nad drugą. Wybierz właściwą odpowiedź o umieszczeniu następnych cegieł.
cegły
podobne nałożenie następnych cegieł nie spowoduje zsuwania

trzecia cegła zsunie się

zsuwanie się nastąpi tuż przed utratą równowagi stosu

przy małym współczynniku tarcia, któraś z kolei cegła zsunie się ze stosu

nie wiem, wyświetl podpowiedź
linia

Rozwiązanie

Tarcie zależy zależy od rodzaju powierzchni trących, a te są takie same i od siły nacisku. Jeżeli zwiększa się siła zsuwająca to również zwiększa się siła nacisku i tyle samo razy rośnie tarcie. Wzdłuż powierzchni cegły będzie nadal równowaga sił. Skoro przy dwóch cegłach zsuwanie nie następowało to przy następnych również nie będzie.
Układ się nie przewraca czyli następuje równowaga gdy prosta pionowa (rzut pionowy) wychodząca z środka masy bryły nie wyjdzie poza podstawę bryły. Jeżeli będziemy układać cegły równo, jedna na drugiej to równowaga powinna być zachowana. Oczywiście to tylko teoria. Wieży Babel nie zbudujemy ponieważ tak równo cegieł nie ułożymy. Jeśli rzut pionowy środka masy wyjdzie poza podstawę to układ się przewróci, ale cegły zsuwać się nie będą. Zsuwanie cegiał może nastąpić dopiero po utracie równowagi bo wtedy zmniejszać się będzie siła nacisku i tarcie będzie malało. Błędna jest wobec tego odpowiedź trzecia.
powrót do pytań