Fizyka LO Turek
Start
Nauczyciele
Nauczanie
Konkursy
Ciekawostki
Aktualno¶ci
Astronomia
Struktura materii
Do¶wiadczenia domowe
Testy z fizyki
Spis tre¶ci i wyszukiwarka
Hosted by:
W krêgu fizyki LO Turek
« Poprzednia  Nastêpna »
Technologie 
konwektory s³oneczne
Wykorzystanie energii promieniowania s³onecznego do ogrzewania domu
Wykorzystywanie energii s³onecznej

Oko³o 40% promieniowania s³onecznego dochodz±cego do naszej planety jest odbijane przez atmosferê, 20% jest przez ni± poch³aniane, a tylko 40% energii dociera do powierzchni Ziemi. O¶wietlenie powierzchni Ziemi nie jest równomierne. Zale¿y od szeroko¶ci geograficznej, pory roku i pory dnia. Obliczono, ¿e jednemu metrowi kwadratowemu powierzchni Ziemi S³oñce dostarcza w ci±gu dnia na naszej szeroko¶ci geograficznej ¶rednio 2,7kWh energii. Jest to warto¶æ równa energii, jak± uzyskujemy ze
monta¿ modu³ów fotowoltaicznych
Monta¿ modu³ów fotowoltaicznych na dachu domu
spalenia jednej trzeciej litra benzyny. Obecnie chcemy wykorzystaæ jej jak najwiêcej. Energiê s³oneczn± u¿ywa siê do ogrzewania domów mieszkalnych zak³adaj±c ogniwa fotowoltaiczne zamieniaj±ce ¶wiat³o na pr±d lub wykorzystuj±c ¶wiat³o do ogrzewania wody w specjalnych zbiornikach umieszczonych na dachach zwanych kolektorami.
Kolektor s³oneczny to urz±dzenie do zamiany energii promieniowania s³onecznego na ciep³o. Energia s³oneczna padaj±ca na kolektor ogrzewa ciecz (na przyk³ad wodê lub glikol) lub powietrze. Typowy kolektor p³aski sk³ada siê z przezroczystego pokrycia substancji poch³aniaj±cej ¶wiat³o (absorber) oraz wymiennika ciep³a, którym s± najczê¶ciej miedziane rurki stykaj±ce siê z absorberem. Aby wystarczy³o to do ogrzania ¶redniego domu rodzinnego i dostarczenia domownikom ciep³ej wody powierzchnia kolektorów musia³aby wynosiæ a¿ 60m2. Jest to du¿a powierzchnia i oprócz ogrzewania s³onecznego u¿ytkownicy wykorzystuj± energiê elektryczn±.
Baterie s³oneczne (ogniwa fotowoltaiczne) s± to urz±dzenia elektroniczne, które wykorzystuj± zjawisko fotowoltaiczne do zamiany ¶wiat³a na pr±d elektryczny. Ka¿de ma³e ogniwo wytwarza ma³y pr±d, ale du¿a ilo¶æ ogniw, wzajemnie po³±czonych jest w stanie wytworzyæ pr±d o u¿ytecznej mocy. Ogniwa s± zbudowane z krystalicznego krzemu domieszkowanego warstwami lub z cienkich warstw pó³przewodników, zwykle uwodnionego krzemu amorficznego odpowiednio domieszkowanego (czasami arsenku galu). Sprawno¶æ ogniw w laboratoriach wynosi oko³o 15%, natomiast stosowanych komercyjnie 4 - 8%. Wykorzystuje siê je w elektrowniach s³onecznych, do ogrzewania domów, w ma³ych zegarkach i kalkulatorach, a przede wszystkim w przestrzeni kosmicznej, gdzie promieniowanie s³oneczne jest du¿o silniejsze.
samochód s³oneczny Z my¶l±, z jednej strony o kryzysie energetycznym, a z drugiej o ochronie ¶rodowiska, powstaj± projekty bezpo¶redniego wykorzystania energii s³onecznej na ogromn± skalê, chocia¿ energia uzyskana z baterii s³onecznych jest oko³o piêæ razy dro¿sza ni¿ z konwencjonalnych ¼róde³. Wszêdzie na ¶wiecie montuje siê coraz wiêcej systemów fotowoltaicznych, zarówno na dachach domów mieszkalnych i innych budynków oraz systemy wolnostoj±ce.
Energiê s³oneczn± wykorzystuje siê do napêdzania pojazdów samochodowych. Na zdjêciu obok widoczny jest pojazd zasilany z baterii s³onecznych Sunraycer wygra³ w 1987 roku wy¶cig na dystansie 3138 km osi±gaj±c ¶redni± prêdko¶æ 67 km/h.
Du¿o wiêksz± sprawno¶æ posiadaj± termalne elektrownie s³oneczne skonstruowane w technologii wie¿owej. ¦wiat³o s³oneczne z du¿ej powierzchni za pomoc± systemu luster kieruje siê na jeden zbiornik, który umieszczony jest na wysokiej wie¿y. Odbiornik przetwarza energie promieni s³onecznych w energiê wewnêtrzn± pary wodnej, która jest pompowana rurami w dó³
Elektrownie wie¿owe PS10 i PS20
Elektrownie wie¿owe PS10 i PS20 uruchomione w Hiszpanii
do generatora napêdzanego turbin± u podstawy wie¿y. Elektrownie takie zajmuj± niestety bardzo du¿o miejsca i wymagaj± du¿ego na¶wietlenia przez wiele dni w roku.
Jedn± z najwiêkszych na ¶wiecie wie¿owych elektrowni s³onecznych powstaje w Hiszpanii niedaleko Sewilli. Docelowo ma byæ 9 wie¿ i 300 MW mocy. Na razie uruchomiono dwie wie¿e. PS10 (z jêzyka hiszpañskiego Planta Solar 10) to pierwsza na ¶wiecie konstrukcja komercyjna elektrownia wie¿owa wybudowana w 2004 roku o mocy 11 MW. Na wie¿ê o wysoko¶ci 115 metrów kierowane jest ¶wiat³o odbite przez 624 du¿ych ruchomych luster zwanych heliostatami. Ka¿dy z serwerów lustrzanych o powierzchni 120 m? sterowany jest komputerowo. Odbiornik ¶wiat³a s³onecznego przy szczycie wie¿y wytwarza nasycon± parê wodn± w temperaturze 275°C. Sprawno¶ci przemiany energii wynosi oko³o 17%.
Druga wie¿a, Planta Solar 20 (PS20) rozpoczê³a dzia³alno¶æ w 2009 roku i ma moc 20MW. Zastosowano tutaj kilka znacz±cych usprawnieñ technologicznych w stosunku do PS10 . Nale¿± do nich odbiornik z wy¿szej efektywno¶ci, ró¿nych systemów operacyjnych, poprawy kontroli i oraz system magazynowania energii lepiej cieplnej. PS20 sk³ada siê z pola s³onecznego 1255 lustrzanych heliostatów odbijaj±cych promieniowanie s³oneczne, które kieruje siê na odbiornik, znajduj±cy siê na szczycie 165 metrowej wysoko¶ci wie¿y, tworz±c parê, która jest przekszta³cana w energiê elektryczn±. Pozosta³e elektrownie wie¿owe bêd± budowane w ci±gu najbli¿szych kilku lat.
piec s³oneczny W lutym 2014 roku oficjalnie uruchomiono najwiêksz± na ¶wiecie termaln± wie¿ow± elektrowniê s³oneczn± Ivanpah, znajduj±c± siê w Stanach Zjednoczonych na po³udnie od Las Vegas. Na Ivanpah sk³adaj± siê trzy jednostki generuj±ce energiê. Na powierzchni 13 kilometrów kwadratowych umieszczono niemal 350 000 sterowanych komputerowo luster. Kieruj± one promienie s³oneczne w stronê zbiorników z wod± umieszczonych na trzech 140 metrowych wie¿ach. W bojlerach podgrzewana jest woda i powstaje para wodna, która napêdza turbiny. Ca³o¶æ generuje niemal 400 megawatów energii, co wystarczy do zasilania 140 000 gospodarstw domowych. Podobne obiekty planuj± wybudowaæ inne kraje.
Jeszcze wiêksz± elektrownie s³oneczna buduje siê w pó³nocnej Afryce na terenie Maroka. Ca³a elektrownia ma mieæ moc 580 MW. W koñcu 2015 roku oddano do u¿ytku pierwsze z czterech urz±dzeñ nazwanej Noor 1 o mocy 160MW. Si³ownia ta zaopatrzona jest w 500 tysiêcy "luster s³onecznych", mierz±cych 12 metrów wysoko¶ci ka¿de. Docelowo kompleks Noor bêdzie mia³ powierzchniê 120 kilometrów kwadratowych, czyli tak± sam± jak stolica Maroka - Rabat.
elektrownia s³oneczna w kosmosie Innym przyk³adem wykorzystania energii s³onecznej jest istniej±cy we Francji wielki piec przemys³owy w Mont Louis ogrzewany przez wielopiêtrow± konstrukcjê ma³ych reflektorów (luster), odpowiednio ustawionych, co tworzy gigantyczne, zakrzywione zwierciad³o. W punkcie skupienia uzyskuje siê temperaturê oko³o 3000°C, wystarczaj±c± do obróbki wielu metali.
Istniej± inne czêsto fantastyczne pomys³y wykorzystania energii s³onecznej. Japoñski projekt GENESIS zak³ada ustawienie w pustynnych rejonach elektrowni s³onecznych, zbudowanych z cienkowarstwowych ogniw i utworzenie globalnej sieci energetycznej z nadprzewodz±cych kabli. ¯eby zaspokoiæ ¶wiatowe potrzeby energetyczne wystarczy³oby pokryæ ogniwami zaledwie 4% powierzchni pustyñ i nauczyæ siê przesy³aæ pr±d bez strat.
Powsta³ równie¿ projekt wykorzystania energii s³onecznej z przestrzeni kosmicznej. ten projekt zak³ada wystrzelenie na orbitê oko³oziemsk± 40 satelitarnych elektrowni s³onecznych (SPS - Solar Power Satelites), wyposa¿onych w olbrzymie panele baterii s³onecznych. Wytworzona elektryczno¶æ ma byæ zamieniana na promieniowanie mikrofalowe, transmitowane do odbiorników na Ziemi, gdzie nast±pi znowu zamiana w pr±d elektryczny. Niestety, mikrofalowe wi±zki energii z satelitarnych elektrowni s³onecznych spali³by wszystkie napotykane na drodze niemetalowe
bariera potencja³u
Bariera potencja³u
przedmioty oraz ¿ywe istoty.

Zasada dzia³ania baterii s³onecznych

Niestety aby dok³adnie wyja¶niæ to zjawisko musimy przedstawiæ podstawowe w³asno¶ci pó³przewodników i z³±cza p-n.
W pó³przewodniku za przewodzenie pr±du odpowiedzialne s± swobodne elektrony, których jest du¿o mniej ni¿ w metalach i puste miejsca po elektronach, które mog± siê przemieszczaæ wiêc traktujemy je jako ³adunki dodatnie.
Je¶li po³±czymy ze sob± pó³przewodnik typu p i n to taki uk³ad nazywamy z³±czem p-n. Przed zetkniêciem ka¿dy z obszarów jest elektrycznie obojêtny. Po zetkniêciu Przez granicê obu obszarów dziêki zjawisku dyfuzji elektrony przechodz± z pó³przewodnika typu n do p, a dziury z pó³przewodnika typu p do n. Po przej¶ciu elektrony rekombinuj± (zobojêtniaj± siê) z dziurami, a dziury z elektronami. Rekombinacja zachodzi jedynie w cienkiej warstwie blisko granicy zetkniêcia. £adunek jonów dodatnich i ujemnych po obu stronach granicy nie jest teraz skompensowany ³adunkiem no¶ników przeciwnego znaku. W wyniku tego powstaje
kierunek przewodnictwa
kierunek zaporowy
tak zwana warstwa zaporowa o bardzo du¿ym oporze, bo w jej obszarze nie ma prawie no¶ników ³adunku. Obszar typu p ma ni¿szy potencja³ elektryczny od obszaru typu n.. Powsta³a ró¿nica potencja³u nosi nazwê bariery potencja³u, gdy¿ zapobiega dalszemu przechodzeniu elektronów.
Je¶li do z³±cza przy³o¿ymy zewnêtrzne napiêcie tak, ¿e dodatni biegun ¼ród³a po³±czony bêdzie z obszarem p, a ujemny z obszarem n to zmniejszy siê bariera potencja³u i pr±d bêdzie p³yn±³. Mówimy, ¿e z³±cze polaryzujemy w kierunku przewodzenia. Je¶li do obszaru p do³±czymy biegun ujemny, a do obszaru n dodatni to elektrony i dziury bêd± odci±gane od z³±cza. Wskutek tego warstwa zaporowa poszerzy siê i jej opór elektryczny wzro¶nie. Bêdzie p³yn±³ wtedy bardzo s³aby pr±d. Mówimy, ¿e dioda spolaryzowana jest w kierunku zaporowym.
Teraz przyst±pimy do omówienia w³a¶ciwego zjawiska. Zjawisko fotoelektryczne wewnêtrzne inaczej fotogalwaniczne znalaz³o zastosowanie w ogniwach fotoelektrycznych powszechnie zwanych bateriami s³onecznymi. Na rysunku pokazano budowê typowego ogniwa krzemowego. Takie ogniwo wykonuje siê z pó³przewodnika typu p (wiêcej jest w nim dziur ni¿ swobodnych elektronów) pokrytego warstw± pó³przewodnika typu n (przewa¿aj± w nim
bateria s³oneczna
Budowa baterii s³onecznej
swobodne elektrony) o grubo¶ci tylko 1mm, a wiêc wystarczaj±co cienk±, aby móc ³atwo przepu¶ciæ ¶wiat³o dochodz±ce do warstwy zaporowej. Poch³oniête fotony ¶wiat³a wybijaj± elektrony z sieci krystalicznej i staj± siê swobodne, a jednocze¶nie tworz± siê dziury. Pod wp³ywem wewnêtrznego pola elektrycznego w warstwie nastêpuje dyfuzja czyli przej¶cie dziur do obszaru p pó³przewodnika, a elektronów do obszaru n. Elektrony, które przesz³y do obszaru n ³aduj± tê czê¶æ pó³przewodnika ujemnie, natomiast dziury ³aduj± obszar p pó³przewodnika dodatnio. Pomiêdzy obiema czê¶ciami pó³przewodnika powstaje wiêc ró¿nica potencja³ów. Je¶li obszary p i n po³±czymy przewodem na zewn±trz ogniwa, to pop³ynie pr±d w kierunku przeciwnym do kierunku przewodzenia diody.

Wie¿owa elektrownia s³oneczna

elektrownia wi¿owa
Zasada dzia³ania wie¿owej elektrowni s³onecznej
Wie¿a s³oneczna (solarna) sk³ada³a siê z potê¿nego, wysokiego komina oraz kolektora czyli szklarni o bardzo du¿ej powierzchni. S³oñce ogrzewa powietrze w szklarni do temperatury oko³o 70°C. To powoduje ruch powietrza do ¶rodka, w stronê betonowego komina o ¶rednicy rzêdu 100 metrów, w którym rozgrzane powietrze unosi siê do góry, na zasadzie konwekcji (ciep³e powietrze ma mniejsz± gêsto¶æ ni¿ zimne). Wynika to z faktu, ¿e wraz ze wzrostem wysoko¶ci ¶rednio co 100 metrów temperatura powietrza obni¿a siê o jeden stopieñ Celsjusza, co bezpo¶rednio przek³ada siê na si³ê ci±gu wie¿y, która jest wprost proporcjonalna do ró¿nicy temperatur pomiêdzy podstaw± a szczytem. Powstaj±cy pod szklanym dachem wiatr osi±ga prêdko¶æ do 50 km na godzinê. U podnó¿a wierzy znajduj± siê turbiny, które przetwarzaj± energiê mechaniczn± na elektryczn±. Wydajno¶æ energetyczna wie¿y s³onecznej zale¿y po¶rednio od dwóch czynników: wielko¶ci kolektora oraz wysoko¶ci komina. Przy du¿ym kolektorze, wiêksza objêto¶æ powietrza ulega nagrzaniu, co powoduje jego wiêksz± prêdko¶æ przep³ywu przez komin. Teoretyczne rozwa¿ania przewiduj± powierzchniê o promieniu 3,5km. Przy wy¿szym kominie nastêpuje z kolei wiêksza ró¿nica ci¶nieñ wywo³ana przez tzw. efekt kominowy, co z kolei wymusza wiêksz± prêdko¶æ przep³ywaj±cego powietrza. Wed³ug za³o¿eñ, optymalna wysoko¶æ komina, dla du¿ej elektrowni, powinna wynosiæ oko³o 1000 metrów. Zwiêkszenie wysoko¶ci komina oraz powierzchni kolektora zwiêkszy przep³yw powietrza przez turbiny, a wiêc ilo¶æ produkowanej energii.
Elektrownia wie¿owa wytwarza pr±d przez ca³± dobê. Na ziemi wewn±trz szklarni roz³o¿one zostan± pojemniki z wod±. Za dnia woda nagrzeje siê tak mocno, ¿e ciep³o oddawane przez ni± w nocy
elektrownia wie¿owa
Hiszpañska nieistniej±ca prototypowa s³oneczna elektrownia wie¿owa
wystarczy do podtrzymania pracy wierzy s³onecznej. Oczywi¶cie na ni¿szych obrotach ni¿ w po³udnie, ale noc± maleje zapotrzebowanie na pr±d. Wie¿a solarna ma ogromn± zaletê, poniewa¿ nie wyemituje ani grama zanieczyszczeñ. Z drugiej strony taka elektrownia wcale nie bêdzie tak nieszkodliwa, jakby siê zdawa³o. ¯eby wyprodukowaæ beton i stal potrzebne do jej budowy, trzeba wyemitowaæ do atmosfery 2 mln ton zanieczyszczeñ (g³ównie dwutlenku wêgla). Dopiero po dwóch i pó³ roku pracy bez dymu i spalin zniweluje ona straty, jakie ¶rodowisko poniesie przy jej wznoszeniu. Zalet± takiej elektrowni jest, ¿e koszty jej utrzymania zamykaj± siê jedynie w okresowych przegl±dach turbin. Dziêki zastosowaniu tak wysokiego komina sprawno¶æ elektrowni wynosiæ ma oko³o 60%, co jest wynikiem du¿o lepszym w porównaniu do innych odnawialnych ¼róde³ energii. Koszty budowy powinny siê zwróciæ po oko³o dziesiêciu latach, czyli szybciej ni¿ inne elektrownie. Wad± wie¿ s³onecznych jest konieczno¶æ pracy w obszarach silnie nas³onecznionych oraz zajêcie znacznej powierzchni pod kolektor. Tereny nadaj±ce siê do budowy to tereny o niskiej warto¶ci, takie jak na przyk³ad pustynie.
Pomys³ zbudowania takiej elektrowni s³onecznej powsta³ pod koniec lat siedemdziesi±tych. Jego autorem jest niemiecki in¿ynier, profesor Jörg Schlaich. W 1982 roku jego firma, przy wspó³udziale rz±du Hiszpanii, odda³a do u¿ytku w Manzenares w Kastylii 150 km na po³udnie od Madrytu prototyp takiej si³owni. Konstrukcja sk³ada³a siê z komina o wysoko¶ci 195 m i ¶rednicy 10 m, oraz kolektora o ca³kowitej powierzchni nieca³e 5 hektarów (¶rednica szklarni wynosi³a 244 m), uzyskuj±c na wyj¶ciu moc elektryczn± 50 kW. Podczas pracy instalacji zgromadzono wiele danych, niezbêdnych do zaprojektowania, budowy i eksploatacji wiêkszych konstrukcji. Konstrukcja pilota¿owa pracowa³a 7 lat, lecz z powodu niestabilno¶ci komina wywo³anej przez wiry, zosta³a rozebrana w roku 1989 roku.
Budowa elektrowni wie¿owych planowana jest w Australii w stanie Nowa Po³udniowa Walia i na pustyni w stanie Arizona w USA. Komin ma mieæ 800 metrów wysoko¶ci i 130 metrów ¶rednicy. Elektrownia ma zajmowaæ powierzchniê ponad 40 kilometrów kwadratowych, uk³ad kolektorów powinien mieæ promieñ wynosz±cy 3,5 kilometra. Szklarnia bêdzie otwarta, bez zewnêtrznych ¶cian na brzegach ko³a, co zapewni swobodny przep³yw powietrza. Rozgrzany gaz napêdzaæ bêdzie 32 turbiny o mocy 6,5 megawata ka¿da, wiec ca³kowita moc elektrowni wyniesie oko³o 200MW.
Konstrukcja taka planowana jest równie¿ w miejscowo¶ci Ciudad Real w Hiszpanii. Je¶li zostanie wybudowana, bêdzie to pierwsza taka instalacja w Unii Europejskiej. Elektrownia ma obejmowaæ obszar 350 hektarów, co w po³±czeniu z kominem o wysoko¶ci 750 metrów pozwoli na uzyskanie 40 MW energii wyj¶ciowej.


azobenzen
Azobenzen, jeden z aromatycznych zwi±zków azowych, wystêpuje w dwóch odmianach izomerycznych trans (po lewo) i cis (po prawo). Izomer trans jest bardziej stabilny termodynamicznie od izomeru cis. Przej¶cie od bardziej stabilnej formy trans do formy cis zachodzi pod wp³ywem fali ¶wietlnej o odpowiedniej d³ugo¶ci. Powrotna zmiana mo¿e zaj¶æ pod wp³ywem fali ¶wietlnej o innej d³ugo¶ci fali lub samoistnie po pewnym czasie wynosz±cym kilkadziesi±t sekund.

Barwniki fotochromowe

Je¶li na cia³o pada ¶wiat³o bia³e, czyli sk³adaj±ce siê ze wszystkich d³ugo¶ci fali inaczej wszystkich barw, to na ogó³ czê¶æ d³ugo¶ci fali jest poch³aniana (absorbowana) przez to cia³o, natomiast czê¶æ jest odbijana. Mieszanina d³ugo¶ci fali odbitych (dok³adniej rozproszonych) decyduje o kolorze tego cia³a. Je¶li cia³o ca³± wi±zkê odbija to ma barwê bia³±, je¶li wszystko poch³ania to postrzegamy to cia³o jako czarne.
Substancje, które zmieniaj± kolor pod wp³ywem promieniowania nadfioletowego lub inaczej ultrafioletowego (w skrócie UV), nosz± nazwê barwników fotochromowych. Pod wp³ywem ¶wiat³a nadfioletowego cz±steczki barwnika
Soczewki fotochromowe
Soczewki fotochromowe powinny byæ przezroczyste jak zwyk³e szk³o w otoczeniu o niskim na¶wietleniu (po lewej) i ciemne jak tradycyjne okulary przeciws³oneczne w otoczeniu jasnym (po prawej).
fotochromowego zmieniaj± swoj± strukturê czyli swój kszta³t. Dok³adniej chemicy nazywaj± takie odmiany izomerami (s± to zwi±zki chemiczne o identycznych sumarycznych wzorach cz±steczkowych, ró¿ni±ce siê miêdzy sob± sposobami lub kolejno¶ci± wi±zañ atomowych albo ich innym rozmieszczeniem w przestrzeni). Poniewa¿ zakres d³ugo¶ci fali ¶wiat³a poch³aniany przez barwnik zale¿y od kszta³tu cz±steczki, to wraz ze zmian± kszta³tu cz±steczki modyfikacji ulega tak¿e kolor materia³u. Aby zmiana barwy by³a odwracalna, cz±steczki barwnika powinny powracaæ do pierwotnego kszta³tu po przerwaniu na¶wietlania promieniowaniem nadfioletowym. Niestety, na ogó³ struktura cz±steczki barwnika po na¶wietleniu jest niestabilna i ³atwo ulega zniszczeniu. Aby temu zapobiec, dodaje siê inne zwi±zki chemiczne, które zapewniaj± cz±steczkom barwnika stabilny kszta³t po na¶wietleniu, dziêki czemu cz±steczki mog± powróciæ do oryginalnego kszta³tu po zakoñczeniu na¶wietlania.
Najbardziej znanym zastosowaniem materia³ów zmieniaj±cych kolor s± soczewki fotochromowe, które w zale¿no¶ci od ilo¶ci promieniowania UV automatycznie zmieniaj± swoje zabarwienie, u³atwiaj±c korzystanie z okularów zarówno na zewn±trz, jak i w pomieszczeniach. Soczewki fotochromowe reaguj± na promieniowanie UV i tylko wystawione na dzia³anie tego promieniowania dokonuj± zmiany zabarwienia. Dostêpne s± dwa rodzaje soczewek fotochromowych, które maj± kolor szary lub br±zowy. Nowoczesne soczewki fotochromowe zmieniaj± swój stopieñ przyciemnienia od 2-3% (w pomieszczeniach) do oko³o 80% (na zewn±trz w s³oneczny dzieñ). Soczewki fotochromowe mog± nie w pe³ni spe³niæ oczekiwania kierowców, poniewa¿ szyba samochodowa blokuje wiêkszo¶æ promieni UV pod wp³ywem których fotochrom ulega ¶ciemnieniu.
Barwniki fotochromowe znalaz³y lub mog± znale¼æ wiele innych zastosowañ, bowiem zmieniaj±c barwê przedmiotów w zale¿no¶ci od o¶wietlenia,
koszulka z barwnikiem fotochromowym
Z lewej wygl±d koszulki w zamkniêtym pomieszczeniu, a z prawej barwny obrazek na koszulce w ¶wietle s³onecznym, po dzia³aniu promieni UV
czyli staj± siê "inteligentnymi materia³ami". W przemy¶le odzie¿owym mo¿na wykonaæ koszulki z obrazkiem, który bez na¶wietlenia s³onecznego jest czarno - ba³y, a pod wp³ywem promieniowania ultrafioletowego staje siê barwny. Sukienka barwiona substancj± fotochromow± wraz z innymi pigmentami w pomieszczeniu mo¿e mieæ inny kolor ni¿ po wyj¶ciu na ¶wiat³o s³oneczne. Istniej± równie¿ lakiery do paznokci zawieraj±ce barwniki fotochromowe, które wewn±trz pomieszczeñ maja stonowany kolor, a w ¶wietle s³onecznym przybieraj± du¿o intensywniejsz± barwê. Barwniki te stosuje siê te¿ do produkcji zabawek , kosmetyków , odzie¿y ochronnej i zastosowañ przemys³owych.
Barwniki fotochromowe wykorzystuje siê do ochrony markowych produktów. Mo¿na przy ich u¿yciu nadrukowywaæ firmowe logo lub inne znaki ochronne widoczne jedynie pod wp³ywem na¶wietlania promieniowaniem UV. Mo¿na równie¿ wykorzystaæ specjalnie zabarwione nici do szycia, lub wykonaæ czê¶æ produktu z materia³u fotochromowego. W okresie jesienno-zimowym, kiedy wcze¶nie zapada zmrok, dobrze jest wyposa¿yæ siê w jaki¶ element ostrzegawczy w postaci odblaskowej naklejki, szelek lub kamizelki, który dopiero wtedy siê ujawnia. Dotyczy to zarówno uczestników ruchu drogowego jak i pieszych oraz psów wyprowadzanych na spacer.
Opracowano na podstawie artyku³u zamieszczonego w numerze 19 czasopisma Neutrino.
« Poprzednia  Nastêpna »
Technologie