Ujemny współczynnik załamania światła - metamateriały
Z lewej pole elektryczne powoduje ruch elektronów po liniach prostych, a z prawej w polu magnetycznym elektrony poruszają się po okręgu
|
Światło jest falą elektromagnetyczną, która w próżni przemieszcza się z prędkością prawie 300000km/s. Fala ta jest rozchodzącym się w przestrzeni zmiennym polem elektrycznym i magnetycznym. Gdy fala elektromagnetyczna (na przykład promień światła) przechodzi przez ośrodek, na elektrony w tworzących go atomach lub cząsteczkach działa siła, która wprawia je w ruch. Wzbudzając cząstki, fala oddaje część swojej energii, co wpływa na jej rozchodzenie się. Pole elektryczne wprawia elektrony w ruch drgający, a pole magnetyczne w ruch po okręgu. W związku z tym reakcje elektronów w materiale fizycy opisują za pomocą dwóch parametrów. Względna przenikalność elektryczna ε0 określa, ile razy siła oddziaływania elektrycznego w danej materii jest mniejsza od siły oddziaływania w próżni. Jest zatem miarą tego, jak silnie ładunki elektryczne wewnątrz materii reagują na zewnętrzne pole elektryczne. Większość substancji charakteryzuje się dodatnią wartości przenikalności elektrycznej czyli to zmienione przez substancje pole nadal ma ten sam zwrot co pole zewnętrzne.
Elementy metamateriału: prostoliniowe druty (przewodniki) i rezonatory z przeciętym rdzeniem (SRR-y), czerwone strzałki wskazują ruch elektronów.
|
Parametrem definiującym sumaryczną optyczną reakcję ośrodka jest współczynnik załamania n określający ile razy wolniej porusza w danym ośrodku się światło niż w próżni. Obliczamy go jako pierwiastek z iloczynu względnej przenikalności elektrycznej i magnetycznej.
Dla ośrodków przezroczystych takich jak szkło lub woda wszystkie trzy uprzednio omówione wielkości są dodatnie. Wtedy światło przechodząc z próżni lub powietrza (powietrze ma tylko nieznacznie inne parametry niż próżnia) do ośrodka światło załamuje się ku normalnej, zgodnie z prawem załamania i iloraz sinusa kąta padania do sinusa kąta załamania jest równy współczynnikowi załamania światła dla danego ośrodka. Oczywiście gdy światło przechodzi z ośrodka do próżni załamuje się od normalnej. Z takich substancji tworzy się soczewki i inne elementy optyczne.
W ośrodku o dodatnim współczynniku (po lewej) załamania poszczególne maksima impulsu fal elektromagnetycznych (kolor fioletowy) poruszają się w tę samą stronę co ogólny kształt impulsu (zielony) i kierunku przekazu energii (niebieski. W ośrodku o ujemnym współczynniku maksima fali elektromagnetycznej poruszają się w kierunku przeciwnym do kształtu impulsu i niesionej przez niego energii.
|
Schemat struktury metamateriału
|
Po lewej załamanie promienia świetlnego przy przejściu światła z powietrza do zwykłego ośrodka np. wody, po prawej załamanie przy przejściu do metamateriału
|
Ołówek zanurzony w wodzie wydaje się zagięty (po lewej), natomiast zanurzony w ośrodku o ujemnym współczynniku załamania wyglądałby jak wygięty na zewnątrz.
|
Przechodzenie światła przez płytkę równoległościenną wykonaną z materiału o dodatnim (po lewo) i ujemnym współczynniku załamania (po prawo), z której najprawdopodobniej będzie się kiedyś wykonywać "supersoczewki"
|
Soczewka z metamateriału skupiająca fale radiowe
|
Przyszłe zastosowanie metamateriałów jest ogromne. Budowa nowych, lepszych soczewek spowodowałaby, oprócz rewolucji w tradycyjnej optyce, budowę mniejszych elementów w przemyśle mikroelektronicznym za pomocą litografii optycznej. Być może będzie można gęściej zapisywać informacje na optycznym dysku DVD, zwiększając setki razy ilość danych zapisanych na dyskach optycznych. Innym fantastycznym zastosowaniem jest budowa z metamateriałów peleryny, która zapewniałaby niewidzialność czyli tak zwana "czapka-niewidka". Przy pomocy odpowiednich metamateriałów fala elektromagnetyczna może zostać zakrzywiana tak żeby ominąć otaczany obiekt i wrócić na dotychczasowy tor. Najbardziej zainteresowana taką technologią jest wojsko w celu ukrycia ludzi i obiektów przez wrogiem.
Opracowano na podstawie artykułów: "Metamorfoza soczewki", zamieszczonego w czasopiśmie "Świat nauki" ( 8/2006) i "Fizyka niewidzialności" zawartego w numerze 118 (jesień 2012) czasopisma Foton, dostępnego w Internecie.
« Poprzednia  Następna » |