Nagrody
Nagroda Nobla z fizyki w 2009 roku
Włókna światłowodowe
|
Połowę Nagrody Nobla z fizyki w 2009 roku otrzymał Charles K. Kao (Chiny) za przełomowe prace w zakresie transmisji światła we włóknach optycznych (światłowodach), które wykorzystuje się w telekomunikacji. Drugą połową dostali Amerykanie Willard S. Boyle i George E. Smith (USA), którzy w słynnych Bell Laboratories wynaleźli matrycę CCD, która zastąpiła kliszę fotograficzną we współczesnych aparatach cyfrowych, kamerach wideo, teleskopach i we wszelkich innych urządzeniach rejestrujących obraz i światło.
Światłowody w telekomunikacji
Charles K. Kao
Urodził w 1933 roku w Szanghaju. W wieku 24 lat ukończył brytyjską Politechnikę Woolwich. Następnie pracował jako inżynier w firmie Standard Telephones and Cables Ltd., brytyjskiej filii amerykańskiej korporacji ITT. W 1960 r. zatrudnił się w centrum badawczym firmy - Standard Telecommunications Laboratories Ltd. W 1965 roku doktoryzował się z zakresu elektryki w Imperial College w Londynie. Już w następnym roku, razem z George'em Hockhamem, opublikował swoją przełomową pracę dotyczącą światłowodów, nagrodzoną Noblem. W latach 1987-96 pełnił funkcję zastępcy rektora na Chińskim Uniwersytecie w Hongkongu. W 1996 roku przeszedł na emeryturę ale od tej pory zajmował różne funkcje w firmach elektronicznych a Azji Wschodniej. |
Światło załamuje się na granicy dwóch ośrodków, a kiedy przechodzi z ośrodka gęstszego do rzadszego pod kątem większym od granicznego (na przykład ze szkła do powietrza) to zachodzi całkowite wewnętrzne odbicie bez straty energii. Promienie pozostaną więc uwięzione w gęstszym ośrodku, niczym w lustrzanej pułapce. Taki ośrodek może być dla fal świetlnych czymś w rodzaju przewodu (dokładniej falowodu, a w przypadku światła widzialnego światłowodu).
Już na początku lat dwudziestych zeszłego wieku pojawiły się pierwsze pomysły, by szklanymi rurkami doprowadzić światło. Ale światłowody stały się naprawdę potrzebne dopiero w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych zeszłego wieku, z chwilą kiedy ruszała rewolucja w telekomunikacji , na orbitę wystrzelono satelity i pojawiła się telewizja. W tym samym czasie wynaleziono też lasery, czyli doskonałe źródło światła.
George E. Smith
Urodził się w 1930 roku niedaleko Nowego Jorku. W 1955 roku ukończył studia na Uniwersytecie Pensylwanii i doktoryzował się na Uniwersytecie w Chicago. Przez 37 kolejnych lat pracował, aż do emerytury, dla francuskiej firmy telekomunikacyjnej Bell Laboratories. Tam w 1969 roku wraz z Willardem Boylem poszukując nowego sposobu rejestracji obrazu na potrzeby wideotelefonu, opracował matrycę CCD.
|
Charles K. Kao był wtedy młodym inżynierem w brytyjskich Standard Telecommunication Laboratories, szefem małej grupy, która na samym początku składała się tylko z niego i jednego podwładnego - George'a A. Hockhama (wielki pominięty podczas tegorocznego rozdania Nobli). Oni też zajęli się problemem mocnego tłumienia światła w szklanym włóknie i przyjrzeli się własnościom szkła. Odkryli, że wszystkiemu winne są zanieczyszczenia znajdujące się w szkle.
Fragment kolorowej matrycy CCD
|
Matryca CCD
Zasada działania tego urządzenia opiera się na zjawisku fotoelektrycznym, polegającym na wybijaniu elektronów przez padające fotony (kwanty czyli "porcje" światła). Matryca CCD (Change-Coupled Device) jest rodzajem krzemowego obwodu scalonego, na powierzchni którego wytworzona jest matryca złożona z dziesiątków tysięcy komórek uszeregowanych w rzędy i kolumny. Każda komórka zawiera miniaturowy kondensator. Światło padające na płytkę krzemową generuje w krysztale swobodne ładunki elektryczne, które docierają do najbliższych kondensatorów, gdzie są magazynowane. Wielkość ładunku zgromadzonego w kondensatorze w ciągu określonego czasu jest miarą natężenia światła padającego na daną komórkę. Problemem jest zebrać informację o ładunkach w poszczególnych kondensatorach. Tę zagadkę rozwiązali Willard Boyle i George Smith, którzy pracowali w słynnych Bell Laboratories w New Jersey (USA).
Willard S. Boyle
Urodził się w 1924 r. w Kanadzie. Studiował fizykę w Montrealu na Uniwersytecie McGilla. W 1950 r. uzyskał doktorat z fizyki. Trzy lata później rozpoczął pracę w prestiżowym oddziale badawczym Bell Telephone Laboratories w New Jersey. W 1962 r. wraz z Donem Nelsonem opracował pierwszy laser rubinowy o pracy ciągłej, a następnie z Davidem Thomasem laser półprzewodnikowy. W tym samym roku rozpoczął współpracę z NASA przy programie Apollo. Od 1964 r. Boyle poświęcił się pracy nad układami scalonymi. Boyle pracował w Bell Telephone Laboratories do 1979 roku, po czym przeszedł na emeryturę. |
Supermatryca CCD o rozdzielczości 100 megapikseli przy rozmiarach około 10 x 10 cm
|
Matryca CCD jest wykonana z krzemu, podobnie jak inne elementy współczesnej elektroniki. Dlatego można wszystko łatwo połączyć wszystko w jedną całość: rejestrację obrazu, przetworzenie go na postać zero-jedynkową zrozumiałą dla komputera i zminiaturyzować, żeby cały aparat mieścił się np. w maleńkiej komórce.
Opracowano na podstawie internetowych informacji zamieszczonych w serwisie naukowym Gazety Wyborczej i serwisie naukowym portalu Onet.
« Poprzednia  Następna » |