Nagrody
Nagroda Nobla z fizyki w 2005 roku
Nagrodę Nobla z fizyki w roku 2005 otrzymali: Roy J. Glauber (USA) za teoretyczny opis zachowania cząstek światła (fotonów) oraz John L. Hall (USA) i Theodor W. Haensch (Niemcy) za prace nad precyzyjną spektroskopią laserową, która pozwala z niezwykłą dokładnością ocenić barwę światła emitowanego przez atomy lub cząsteczki czyli ich widmo.
Roy J. Glauber
Urodzony w 1925 roku. Doktorat obronił na Harvardzie w wieku zaledwie dwudziestu czterech lat i jest z tą uczelnia związany do dziś. Prowadził też projekty badawcze na Uniwersytecie Princeton i w szwajcarskim Instytucie Politechnicznym w Zurichu. Opracował podstawy optyki kwantowej.
|
Światło laserowe jest spolaryzowane i może mieć dużą moc, jest też spójne w czasie i przestrzeni, co znaczy, że ma określony kolor i stałą różnicę faz. Tak charakterystyczne właściwości są trudne lub wręcz niemożliwe do osiągnięcia inaczej. Pozwala to wykorzystać do różnorodnych technik pomiaru i obserwacji. Dlatego laser znalazł szereg zastosowań, m.in. w medycynie, do odtwarzania płyt CD czy DVD, ale także w laboratoriach badawczych.
Światło ma naturę podwójną. Zachowuje się zarówno jak strumień cząsteczek (fotonów), jak i fala. Roy Glauber stworzył podstawy optyki kwantowej (obejmuje ona także światło widzialne) czyli nauki o świetle uwzględniającej jej korpuskularne (cząsteczkowe) własności. Wyjaśnił podstawowe różnice między rozgrzanymi obiektami w rodzaju żarówki czy świecy (które emitują światło będące mieszanina częstotliwości i faz), a światłem lasera o jednolitej częstotliwości i fazie.
John L. Hall
Urodził się w 1934 roku w Denver. W 1958 r. ukończył Carnegie Institute of Technology w Pittsburghu (Pensylwania), na którym trzy lata później uzyskał tytuł doktora. Od ponad 40 lat jest związany z Instytutem Astrofizyki Laboratoryjnej w Boulder w Kolorado. Obecnie jest na emeryturze.
Praca Halla polega na ciągłym udoskonalaniu odkrytej przez siebie superczułej metody spektroskopii laserowej.
|
Grzebień częstotliwości czyli widmo sygnału optycznego otrzymanego jako suma sygnałów z 16 laserów dostrojonych do różnych częstotliwości.
|
Theodor Hänsch
Theodor Hänsch urodził się w 1941 roku w Heidelbergu w Niemczech. Na tamtejszym uniwersytecie obronił w wieku 28 lat doktorat. W 1970 roku rozpoczął finansowany przez NATO staż na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii. Przystąpił tam do zespołu badaczy pracujących nad spektrografią laserową. W Stanach Zjednoczonych pracował przez szesnaście lat. Od 1986 roku jest dyrektorem Instytutu Optyki Kwantowej Maxa Plancka w Garching pod Monachium i pracuje na monachijskim uniwersytecie Ludwika Maksymiliana.
|
Naukowcy badają także możliwość wykorzystania spójnego światła laserowego do przeprowadzania kontrolowanych reakcji chemicznych. Dzięki grzebieniom optycznym metoda będzie niezawodna i w większym stopniu przewidywalna.
Spektroskopia laserowa pełni przede wszystkim służebną rolę wobec innych dziedzin fizyki. Jej rozwój przyczynił się do postępów w innych gałęziach nauki, a niektóre wręcz stworzył. Przykładem może być informatyka kwantowa, która być może pozwoli stworzyć komputery działające na zasadach odmiennych od dotychczasowych, szybciej i efektywniej.
Opracowano na podstawie internetowych informacji zamieszczonych w serwisie naukowym Gazety Wyborczej i serwisie naukowym portalu Onet.
« Poprzednia  Następna » |